Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ubrania z bananów? To możliwe
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 19.09.2023 16:20

Ubrania z bananów? To możliwe

banany
Pixabay

Ta nowa roślinna tkanina nie tylko odpowiada na potrzeby zrównoważonego rolnictwa, ale stanowi nadzieję dla zmiany oblicza “szybkiej mody”.

Tkanina z bananów

Bananatex to pierwsza na świecie tkanina wykonana wyłącznie z naturalnie uprawianych bananów Abacá na Filipinach. Jej twórcy postanowili połączyć zrównoważone rolnictwo z interesami lokalnych rolników, dzięki czemu uprawy bananów są wolne od pestycydów. Otrzymywany z bananów materiał jest niezwykle trwały. Dodatkowym atutem jest fakt, iż ta organiczna tkanina spełnia zasady zrównoważonego rozwoju zarówno w kontekście środowiskowym, jak i gospodarczym. 

Etyczny produkt

Prace nad materiałem trwały 3 lata. Projektanci tkaniny z bananów uważają, że ich wynalazek odpowiada na potrzeby mody etycznej, oferując tym samym alternatywę dla popularnych tkanin syntetycznych.   
Jak podaje serwis zielona.interia.pl, tkanina Bananatex otrzymała wegańskie oznaczenie przyznawane jedynie "etycznym produktom". Etykietowanie towaru znakiem “Vegan” oznacza, że dany produkt ma neutralny lub nawet pozytywny wpływ na przyrodę i lokalne społeczności. 

Alternatywa dla "szybkiej mody"

Bananowa tkanina jest ekscytującym i niezwykle ciekawym przykładem przemiany rynku tekstylnego. Bananatex docenili światowi projektanci, w tym dom modowy Stella McCartney, który użył bananowej tkaniny do uszycia torebki. Co prawda wycenili torbę na 1300 funtów, czyli ok. 7000 zł, ale sam fakt wykorzystania organicznej tkaniny przez uznany dom mody jest wart uwagi. Sytuacja ta pokazuje, że światowi projektanci zaczynają dostrzegać tak pilną potrzebę zmian na rynku modowym. Poprzez swoją masową skalę rynek tekstylny ma negatywny wpływ na ludzi, zwierzęta i środowisko.