Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Udana rozmowa z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 28.09.2023 15:12

Udana rozmowa z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy

Minister Rolnictwa Polski
MRiRW/gov.pl

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus odbył wideorozmowę z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy. Zdaniem polskiego ministra to była dobra i udana rozmowa, która może uporządkować sprawy związane z ukraińskim zbożem oraz wygasić emocje z nim związane. 

Stanowisko Polski

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus odbył rozmowę z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy. W rozmowie deklarował, iż stanowisko Polski w sprawie importu ukraińskiego zboża jest niezmienne. Nasz kraj nie zgadza się na to, by ukraińskie zboże trafiło na polski rynek. Minister Telus zapewnił, że strona ukraińska to rozumie.

Polski minister zaapelował do strony ukraińskiej o wycofanie bezpodstawnej skargi Ukrainy do WTO oraz o to, aby przeprowadzane rozmowy były owocne i na dobrym poziomie. W odpowiedzi minister Mykoła Solski zadeklarował, że porozmawia z Ministrem Gospodarki Ukrainy, aby przemyślał wycofanie wniosku do WTO.

Stosunki Polsko-Ukraińskie

Minister Robert Telus przywołał stwierdzenie ukraińskiego ministra, że niektóre wypowiedzi po stronie ukraińskiej były zbyt emocjonalne i w tej sytuacji niezwykle potrzebny jest spokój.

Musimy uspokoić sytuację i wypracować takie mechanizmy, które pozwolą skutecznie zapewnić, aby ukraińskie zboże trafiało do tych regionów, do których było wcześniej wysyłane i gdzie jest potrzebne, zamiast zasypywać nasz rynek – podkreślił polski minister rolnictwa.

Dodając, że Polska jak najbardziej popiera pomysł unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego, o dopłacaniu do transportu zboża z Ukrainy, przez Unię Europejską.

Kontrole zboża poza Polską

Polski minister rolnictwa poinformował, że rozmowy ze stroną litewską w sprawie przeniesienia kontroli zboża z polskiej granicy do portów litewskich są na ostatniej prostej.

Minister Mykoła Solski zaproponował, aby taki sam mechanizm został zastosowany w przypadku portów niemieckich i teraz będziemy to rozważać – poinformował minister Robert Telus.

Robert Telus podkreślił, że wypracowywane mechanizmy muszą zapewnić, że kontrolowane w ten sposób zboże nie wróci już na teren Polski. Podczas rozmowy z ministrem Solskim padła również propozycja licencjonowania zboża, którą Polska będzie analizować. Póki co jednak nie ma jeszcze odpowiednich do tego procedur. Polski minister podkreślał, że najważniejsze jest to, żeby na chwilę obecną zboże nie wpływało do Polski.