RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ukraina: Rosja zniszczyła prawie 300 tys. ton zboża w 17 atakach
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.10.2023 18:40

Ukraina: Rosja zniszczyła prawie 300 tys. ton zboża w 17 atakach

zboże
unsplash.com

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty przyniosły tragiczne skutki dla sektora rolniczego Ukrainy. Według danych przekazanych przez wicepremiera Oleksandra Kubrakowa, kraj ten doświadczył zniszczenia blisko 300 tysięcy ton zboża w wyniku 17 masowych ataków. Co to oznacza dla ukraińskiego eksportu i bezpieczeństwa żywnościowego?

Potężne ataki Rosji na Ukrainę. Spadek eksportu i zniszczenie portów

Po zerwaniu porozumienia zbożowego, Rosja przeprowadziła serię bardzo intensywnych ataków na ukraińskie porty. Potężne działania Federacji Rosyjskiej dały dramatyczny efekt dla Ukrainy i krajów kupujących od niej zboże: spadek potencjału eksportowego wyniósł aż 40 procent. Nie dziwi zatem, że eksport zboża z Ukrainy w dniach od 1 do 11 października spadł o 57 procent w relacji do roku ubiegłego, osiągając jedynie 667 tysięcy ton. Od początku 2023 roku  2023/24 na rynki zagraniczne Ukraina wysłała z kolei 7,42 mln ton zboża. Wynik ten równa się 27-procentowemu spadkowi wobec sezonu 2022/2023. 

 

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe świata

W obliczu tych nieprawdopodobnych zniszczeń ze strony Federacji Rosyjskiej Ukraina nie pozostaje bierna. Minister Kubrakow zaznaczył w mediach społecznościowych, że dzięki staraniom ukraińskiego wojska udało się utworzyć tymczasowy korytarz dla statków cywilnych na Morzu Czarnym. Wszystko po to, by umożliwić statkom wejście do portów w celu załadunku zboża. Wicepremier podkreślił, że kontynuacja prac nad rozbudową tego korytarza stanowi ich odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe świata.

Oczekiwania na reakcję międzynarodową?

W obliczu tej sytuacji, międzynarodowa wspólnota musi odpowiedzieć na apel Ukrainy o solidarność i wsparcie. Zniszczenia w sektorze rolniczym tego kraju mają potencjał wpływu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Oczekuje się, że wspólne wysiłki będą konieczne nie tylko w odbudowie Ukrainy, ale także w zabezpieczeniu globalnego łańcucha dostaw żywności.

 

źródło: farmer.pl

Tagi: Zboża
Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR