RolnikInfo.pl Uprawy W ogrodzie panoszy się mlecz? Domowa mikstura skutecznie go zwalczy
fot. Pixabay/monikasmigielska

W ogrodzie panoszy się mlecz? Domowa mikstura skutecznie go zwalczy

12 kwietnia 2024
Autor tekstu: Iwona Stachurska

W twoim pięknym zielonym ogrodzie nagle zaczęło się żółcić? To przez mlecz lub mniszek lekarski. Żółte kwiaty tych roślin, niesamowicie kontrastują z kolorem trawy.  Nie każdego jednak ucieszy taki widok, a większość zapewne będzie chciała się problematycznych roślin pozbyć. Na szczęście, są na to proste i tanie sposoby. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych składników i podlać nimi ogrodowego intruza.

Mniszek lekarski to nie mlecz. Jak rozróżnić obie rośliny?

Nadeszła pora roku, w której wszelka roślinność budzi się do życia. To najpiękniejszy czas, gdyż wszędzie zaczynają kwitnąć drzewa i kwiaty. W ogrodzie pięknie zaczyna się zielenić trawa, ale co to?

Zauważasz, że na trawniku pojawiło się mnóstwo żółtych kwiatostanów. To zapewne kwiat mniszka lekarskiego lub mleczu. Obie rośliny pochodzą z rodziny astrowatych, a ich rozróżnienie może sprawiać laikowi problem. Podpowiemy, po czym je poznać.

Mniszek lekarski:

  • posiada jeden kwiat na każdej łodydze;
  • jego liście rosną wyłącznie u podstawy rośliny;
  • na powierzchni łodygi nie ma włosków;
  • po złamaniu ze środka łodygi wydobywa się białe mleczko;
  • po przekwitnięciu ma kuliste dmuchawce;
  • posiada właściwości zdrowotne.

Mlecz:

  • posiada dwa lub więcej kwiatów na tej samej łodydze;
  • ma włochate łodygi;
  • liście wyrastają na całej długości łodygi;
  • liście są powycinane i ząbkowane na brzegach;
  • dorasta nawet do 150 cm długości;
  • jest trujący i niebezpieczny, zwłaszcza dla zwierząt.
Praca w sadzie zakończyła się tragedią. Rębak wciągnął rękę 73-latki

Regularne dbanie o ogród zagraża mleczom

Żółte kwiaty mleczu w ogrodzie mogą irytować, a dodatkowo jest to roślina szybko rozprzestrzeniająca się i ciężka do eliminacji. Rozmnażanie mniszka odbywa się zarówno przez nasiona, jak i przez fragmenty korzeni. Zatem, jeśli w glebie pozostał chociażby niewielki fragment korzenia mniszka , to pewne jest, że niebawem pojawi się nowa roślina.

Można spróbować walki z wytępieniem mleczy na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest regularne skracanie trawy na wysokość około 4 cm . Taki zabieg ma utrudnić wegetację rośliny.

Kolejną możliwością pozbycia się tego chwastu z ogrodu jest wyrywanie mlecza wraz z korzeniami. Jedyny mankament takiej pracy, to rozciągający się głęboko w ziemi korzeń palowy, który sprawia kłopoty przy usuwaniu metodą mechaniczną .

Zwalcz mlecz domową miksturą

Trwałe usunięcie mleczy z ogrodu zapewni metoda chemiczna, czyli oprysk niszczący system korzeniowy mleczy. Jednak należy rozważyć, czy substancja chemiczna będzie w pełni bezpieczna na innej roślinności ogrodowej.

Metodą zwalczającą mlecz, ale nie zagrażającą pozostałym roślinom, będzie wykonanie mieszanki z naturalnych składników. Najczęściej stosowanym jest soda. Wystarczy posypać nią chwast. Drugi sposób, to mieszanka sody z wodą i spryskanie nią mleczy.

Naturalny oprysk przygotować należy w proporcji 5 łyżek sody oczyszczonej na 1 litr wody , całość dokładnie wymieszać. Gotową miksturę wystarczy przelać do butelki z atomizerem, a następnie dokładnie spryskać nią mlecz. Zabieg należy powtórzyć od 2-4 razy, dopiero wtedy będą widoczne pożądane efekty.

Szykują się zmiany w prawie. Urząd Pracy będzie rejestrować rolników
Lista importerów zboża z Ukrainy znika ze strony Ministerstwa Rolnictwa. Pytania pozostają
Obserwuj nas w
autor
Iwona Stachurska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Prywatnie mama dwójki dzieci. W wolnym czasie czytam książki i słucham audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś