Jakie rośliny posiać obok siebie w ogrodzie? Sąsiedztwo ma znaczenie
Sadząc rośliny w swoim ogrodzie, rzadko kiedy zastanawiamy się nad wpływem warzyw posianych obok w grządce. Odpowiednie sąsiedztwo ma znaczenie nie tylko w życiu, jest istotne również w przydomowym ogródku. Których roślin nie powinno się obok siebie zestawiać, a które stanowią idealne połączenie?
Sąsiedztwo warzyw ma znaczenie
Zapewne nie zdawaliście sobie sprawy, że odpowiedni dobór gatunków warzyw i towarzystwo ich w ogrodzie warzywnym, ma znaczący wpływ na rozwój i jakość późniejszego zbioru plonu. Zupełnie tak jak w życiu, dobry sąsiad to skarb, a zły może być utrapieniem.
Z roślinami bywa podobnie. Dbanie o prawidłowy rozwój swoich warzyw w ogrodzie należy rozpocząć od przyjrzeniu się potrzebom każdego z nich. Choć uprawa własnego ogrodu warzywnego jest czasochłonna, wymaga systematyczności i poświęcenia większej uwagi roślinom, to jednak warto zasięgnąć wiedzy w tym kierunku.
Auto uderzyło w ciągnik i stanęło w ogniu. Rolnik ruszył na pomocKorzyści z odpowiedniego sąsiedztwa
Dla zapewnienia sobie zdrowych i dorodnych warzyw w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z prawidłowego rozmieszczenia roślin na grządkach. Uprawa różnych, ale odpowiednio dobranych gatunków warzyw posadzonych na jednej grządce, to tak zwana uprawa współrzędna. Jej celem jest naturalna ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami w ogrodzie.
Warto nadmienić, że posadzenie dwóch gatunków roślin w różnych kombinacjach na grządce (obok siebie, naprzemiennie w jednym lub kilku rzędach), może także ograniczyć występowanie chwastów i uatrakcyjnić wygląd naszego ogrodu warzywnego.
Pamiętajmy, by nie uprawiać na tym samym miejscu roślin spokrewnionych ze sobą. Taki siew należy przeprowadzić dopiero po kilku latach.
Jakie rośliny posiać obok siebie w ogrodzie?
Na co należy zwrócić uwagę przy rozpoczynaniu wiosennego zasiewu w ogrodzie? Po pierwsze na tempo wzrostu roślin, następnie na rodzaj systemu korzeniowego (wyróżniamy dwa rodzaje: palowy lub wiązkowy) oraz na okres dojrzewania rośliny. Między warzywami o podobnej strukturze korzenia i czasie wzrostu, można posiać takie, które dorosną do zbioru w szybszym czasie.
Te rośliny będą pozytywnie na siebie wpływać, jeśli zapewnimy im doborowe towarzystwo.
Marchew
- WSIEJ obok pomidorów, rzodkiewki, cebuli, grochu, pora, czosnku, sałaty, majeranku;
- UNIKAJ sąsiedztwa selera;
Ogórek
- POSADŹ obok selera, fasoli, czosnku, bazylii, grochu, szpinaku;
- UNIKAJ sąsiedztwa rzodkiewki, pomidora, ziemniaków;
Pomidor
- POSADŹ obok pora, selera, pietruszki, fasoli, cebuli, czosnku, kopru, szpinaku, bazylii;
- UNIKAJ sąsiedztwa grochu, papryki, ziemniaków, kopru włoskiego, ogórka;
Fasola
- POSADŹ obok sałaty, ogórków, buraka ćwikłowego, selera, pomidora, szpinaku, kopru, cząbru, rzodkiewki;
- UNIKAJ sąsiedztwa cebuli, kopru, grochu, czosnku, pora;
Groch
- POSADŹ obok sałaty, ogórków, rzodkiewki, marchewki, kminku, kopru;
- UNIKAJ sąsiedztwa cebuli, pora, fasoli, pomidorów;
Sałata
- POSADŹ obok ogórka, kapusty, grochu, , kopru włoskiego, rzodkiewki, marchwi, cebuli, pomidora;
- UNIKAJ sąsiedztwa selera;
Czosnek
- POSADŹ obok sałaty, marchewki, buraka, pomidorów, ogórków;
- UNIKAJ sąsiedztwa fasoli, grochu, warzyw z rodzaju kapustnych;
Kapusta, brukselka, kalafior
- POSADŹ obok pomidorów, marchewki, szpinaku, fasoli, grochu, ogórka, sałaty, selera fasolę, groch, ogórka, sałatę, selera, szpinak, marchew, pomidora;
- UNIKAJ sąsiedztwa pora, cebuli, czosnku.