Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > W Polsce wykryto nowe ognisko ASF. Kolejne stado do likwidacji
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 21.08.2023 19:06

W Polsce wykryto nowe ognisko ASF. Kolejne stado do likwidacji

Prosięta
Domena publiczna

To już 13 ognisko ASF w województwie lubelskim. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się uaktualniona lista oraz informacje o kolejnym gospodarstwie dotkniętym tą groźną chorobą. Znowu padło na powiat parczewski. 

Gdzie jest najwięcej przypadków ASF w Polsce?

Na 21 ognisk stwierdzonych w 2023 roku, aż 13 znajdowało się w województwie lubelskim, z czego 8 ognisk w jednym powiecie parczewskim. 

Drugim województwem co do ilości stwierdzonych ognisk ASF jest wielkopolskie - 3 przypadki. W województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim stwierdzono po 2 przypadki występowania tej choroby, a w województwie dolnośląskim tylko jeden.

Gdzie stwierdzono kolejne ognisko ASF?

Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii ognisko ASF o nr 2023/21 wyznaczono 18 sierpnia 2023 r., w gospodarstwie utrzymującym łącznie 35 świń, w tym 4 lochy, 13 prosiąt, 11 tuczników i 7 warchlaków

Ww. gospodarstwo jest położone w gminie Siemień, powiat parczewski w województwie lubelskim.

Co dalej w sprawie afrykańskiego pomoru świń w Lubelskiem?

Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszelkie środki związane zarówno z likwidacją choroby w miejscu jej stwierdzenia (zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję), jak i wyznaczenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego.