RolnikInfo.pl
kot

unsplash.com / fot. Jasmin Sessler

Wiejski kot przyniósł chronionego ptaka w zębach. "Miejsce kota jest w domu"

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Koty są jednymi z najbardziej popularnych zwierząt na wsi. Choć wielu osobom wydaje się, że polujące mruczki nie są niczym nadzwyczajnym, to naukowcy podkreślają, że wypuszczanie kotów na zewnątrz jest błędem, który może kosztować środowisko najwyższą cenę. Ostatnio na jednej z popularnych grup ornitologicznych pojawiło się zdjęcie rannego derkacza, który został przyniesiony do domu przez kota.

W komentarzach pod zdjęciem pojawiło się wiele wypowiedzi internautów, którzy w większości wskazywali, że - dla dobra dzikiej natury - miejsce wszystkich kotów jest w domu.

Kot przyniósł w zębach chronionego ptaka

W mediach społecznościowych tworzy się wiele grup, które z uwagą śledzą życie dzikich zwierząt w Polsce. W ostatnich latach szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się ornitologia.

Wiosną entuzjaści ptaków mogą obserwować fascynujący proces lęgowy, a także dorastanie młodych i ich pierwsze loty. Niestety, na lęgi dzikich ptaków czekają nie tylko ornitolodzy-amatorzy ze swoimi lornetkami, ale również domowe koty.

Nie trzeba nikomu powtarzać, że koty domowe zachowały silny instynkt drapieżcy i chętnie polują na małe ssaki, gady i ptaki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że koty potrafią doprowadzić do prawdziwego spustoszenia lokalnego ekosystemu, a nawet wyeliminowania gatunku chronionego.

pożar - zwierzeta

Pożar drewnianej stodoły i obory. Spłonęły zwierzęta

CZYTAJ DALEJ


W ostatnim czasie na jednej z grup poświęconych entuzjastom ornitologii pojawił się wpis zaniepokojonego internauty:
1

Pod wpisem mężczyzny pojawiły się dziesiątki komentarzy, w których komentujący nie szczędzili słów krytyki właścicielom kotów wychodzących.

"Kot to szkodnik"

Wśród komentarzy mogliśmy przeczytać m.in.:

2

Wśród internautów nie panuje niestety konsensus co do szkodliwości kotów w środowisku naturalnym. Naukowcy przedstawiają tutaj jednoznaczne stanowisko: miejsce kota jest w domu, w innym przypadku niekontrolowane wycieczki mruczków mogą doprowadzić do wyginięcia wielu gatunków chronionych.

3

Jak podaje portal naukawpolsce.pap.pl, w Polsce koty na terenach polno-leśnych polują na ptaki, jaszczurki, wiewiórki, nietoperze, czasami nawet zające, chomiki czy łasice.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:


Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, Facebook

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >