Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Wypadki podczas sianokosów . Dwóch rolników z obrażeniami w szpitalu
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 30.06.2024 16:08

Wypadki podczas sianokosów . Dwóch rolników z obrażeniami w szpitalu

ciągnik z prasą
fot. Policja Lubelska

Okres wzmożonych prac polowych w pełni, właśnie trwają sianokosy, a na polach masowo pojawiają się rolnicy. Lato to też czas, kiedy zdarza się mnóstwo wypadków. Tylko w tym tygodniu doszło do dwóch poważnych zdarzeń z ciągnikami rolniczymi na czele. Dwóch rolników z różnych miejscowości, doznało poważnych obrażeń ciała wskutek nieszczęśliwych wypadków. Obaj trafili do szpitala.

Rolnik wypadł z ciągnika podczas sianokosów

W środę doszło do nieszczęśliwego zdarzenia w miejscowości Kunów, w gminie Chełmiec, w powiecie nowosądeckim. 55-letni rolnik pojechał na pole skosić siano. Teren, na którym znajdowała się łąka był stromy, co stanowiło przeszkodę dla czterech kół ciągnika. Maszyna najeżdżając na wzniesienie wywróciła się, a rolnik spadł z ciągnika.

Kierowca nie mógł zapanować nad kierownicą traktora, wskutek czego wypadł z niego na ziemię. Do poszkodowanego wezwano karetkę pogotowia ratunkowego, a lekarz podjął szybką decyzję o przetransportowaniu rolnika do pobliskiego szpitala. Dokładne okoliczności wypadku ustalają funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Wyłudził ponad 870 tys. złotych na sprzęt rolniczy. Policja szuka innych pokrzywdzonych w sprawie

Rolnik wpadł pod koło ciągnika

Kolejne dramatyczne zdarzenie miało miejsce na łące, w miejscowości Bramka, w gminie Kłoczew na Lubelszczyźnie. 72-letni rolnik pojechał ciągnikiem z prasą na łąkę, by sprasować siano w kostki. W pewnym momencie, wedle ustaleń policji, rolnik zatrzymał ciągnik i usiłował odczepić prasę od traktora. 

Ta czynność o mało nie zakończyła życia rolnika. Podczas odczepiania prasy od ciągnika, maszyna zaczęła się toczyć, a mężczyzna wpadł pod tylne ciężkie koło. Poszkodowany doznał obrażeń ciała, jednak o własnych siłach zdołał pójść do domu, gdzie rodzina wezwała pogotowie. 72-latek trafił do szpitala.

Policja uczula rolników i osoby pracujące przy maszynach rolniczych

Wzmożony okres prac polowych to również ręce pełne roboty dla policji, która coraz częściej otrzymuje zgłoszenia o wypadkach rolniczych. Stąd apel policji, by rolnicy byli ostrożni podczas użytkowania i obsługi maszyn i urządzeń rolniczych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby będące w bliskim pobliżu maszyn rolniczych, a chodzi tu głównie o małe dzieci. Widok jadącego na błotniku traktora małego dziecka jest przerażający i niedopuszczalny. Niestety, nierozważni operatorzy maszyn rolniczych często fundują dzieciom "atrakcje", które mogą skończyć się tragicznie.