RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Wypadki rolników przy pracy. W tych przypadkach należy się odszkodowanie
Fot. East News/Science Photo Library

Wypadki rolników przy pracy. W tych przypadkach należy się odszkodowanie

23 lutego 2025
Autor tekstu: Julia Czwórnóg

KRUS ujawnił najnowsze dane, które wskazują, ilu rolników ucierpiało podczas wypadków, które przydarzyły się w momencie wykonywania pracy. Powodów takiego nieszczęścia jest wiele, ale tylko niektóre z nich stanowią podstawę do wypłaty odszkodowania. Komu ono przysługuje i gdzie się po nie zwrócić?

Wypadki rolników przy pracy w 2024 roku

Jak przekazuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego , w 2024 roku zgłoszono do tej instytucji 9 930 wypadków, czyli o 779 (7,3 proc.) mniej niż w roku poprzednim. W ubiegłym roku wypłacono 7 835 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej, czyli o 587 (7,0 proc.) mniej niż w 2023 roku. 38 ze wszystkich odszkodowań dotyczyło śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Stanowiły one pół procenta wszystkich wypadków, które zakończyły się wypłatą rekompensaty w 2024 roku.

Kombajn
Podczas pracy w polu należy zachować ostrożność. Fot. East News/Science Photo Library

Jakie są najczęstsze wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym?

Polacy zajadają się tym warzywem i chcą je uprawiać. Ma mroczny sekret, może nam szkodzić
Zaskakujące znalezisko w polskim lesie: "Leśne bubble tea". Lasy Państwowe wyjaśniają

Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy rolniczej - jedna występuje w przytłaczającej większości

Różnorodność i złożoność czynności wykonywanych przez rolników, które niejednokrotnie przebiegają w ciężkich warunkach atmosferycznych i w szybkim tempie, wpływa na relatywnie niski poziom bezpieczeństwa ich pracy, a to skutkuje wysokim poziomem ryzyka zawodowego.

Dane KRUS-u wskazują, że najwięcej poszkodowanych rolników ucierpiało przez wypadki, takie jak upadek – było to 4 087 (52,5 proc.) wszystkich wypłaconych odszkodowań. Następnie były to „uderzenia, przygniecenia, pogryzienie przez zwierzęta” - 940 poszkodowanych (12,0 proc. wypadków), oraz „pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń” – 817 wypadków (10,4 proc. wypadków).

W 2024 roku wskaźnik wypadkowości, mierzony liczbą decyzji pozytywnych, na skutek których przyznano jednorazowe odszkodowanie, na 1 000 ubezpieczonych wyniósł 7,8.

Wskaźnik wypadkowości od 1993 roku obniżył się z 24,6 wypadków na 1 000 ubezpieczonych do 7,8 w 2024 roku, tj. o 16,8. Zmniejszyła się również liczba zgłaszanych wypadków w ww. okresie z 66 tys. do 9,9 tys. (tj. o 85%) oraz liczba wypłaconych odszkodowań z 42 tys. do 7,8 tys., w tym z tytułu wypadków śmiertelnych z 286 do 38 – podaje KRUS.

Aby otrzymać odszkodowanie, muszą zostać spełnione warunki oraz przesłanki, które potwierdzą, że doszło do wypadku przy pracy. Komu będzie przysługiwać świadczenie i gdzie się zwrócić, aby je otrzymać?

Zobacz też: Zmiany w funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Sejm uchwalił nowelizację

Kto może liczyć na odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Jak przekazuje KRUS, w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, uważa się „nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności”. Do wypadku musi dojść:

  • na obszarze gospodarstwa rolnego, w którym ubezpieczona osoba pracuje,
  • na obszarze gospodarstwa domowego, które jest nierozłącznie związane z gospodarstwem rolnym,
  • w drodze osoby ubezpieczonej z gospodarstwa rolnego do mieszkania, bądź w drodze powrotnej,
  • w czasie wykonywania czynności, które związane są z prowadzeniem działalności rolniczej, ale odbywają się poza terenem gospodarstwa rolnego,
  • w drodze osoby ubezpieczonej do miejsca wykonywania czynności wspomnianych w poprzednim punkcie, bądź w drodze powrotnej.
Kombajn
Fot. Fot. East News/Science Photo Library

Jeżeli przytrafi się taki wypadek, należy niezwłocznie zgłosić do najbliższej placówki terenowej Kasy jak najwcześniej, i nie później niż w terminie 6. miesięcy od dnia jego zaistnienia. Zgłoszenia wypadku może dokonać nie tylko poszkodowany, ale także inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie, pocztą elektroniczną lub poprzez platformę ePUAP.

Osoba zgłaszająca zdarzenie powinna w miarę możliwości zabezpieczyć miejsce oraz przedmioty związane z wypadkiem, udostępnić je, wskazać świadków wypadku, dostarczyć dokumentację leczenia i udzielić wszelkich niezbędnych informacji pracownikom Kasy upoważnionym przez Prezesa Kasy do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Jednorazowe odszkodowanie będzie przysługiwać ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi, pomocnikowi rolnika), który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej, lub rolniczej choroby zawodowej, oraz członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Targi FERMA 2025 w Łodzi: innowacje, technologie i kluczowe wyzwania dla hodowców
Zapukają do drzwi rolników na kontrole. Mogą posypać się wysokie kary
Obserwuj nas w
autor
Julia Czwórnóg

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie studentka Produkcji Medialnej. Zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi, prywatnie wielbicielka sportu, w szczególności tenisa i siatkówki. Kiedy nie piszę, oglądam mecze i filmy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś