Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ubezpieczeni w KRUS mogą mieć kłopoty. Jest pilny apel policji
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 18.02.2025 15:03

Ubezpieczeni w KRUS mogą mieć kłopoty. Jest pilny apel policji

podpis
Fot. Canva Teams

Mimo licznych apeli Polacy wciąż dają się nabierać na coraz to bardziej podstępne metody oszustów. Nowy sposób, przed  którym przestrzega policja w niewielu wzbudzi podejrzenia. Nim się zorientujemy, wpadniemy w pułapkę, z której nie tak łatwo się wydostać. Oszuści bowiem podają się za pracowników KRUS-u i przedstawiają obywatelom ofertę nie do odrzucenia. O co dokładnie chodzi?

Polacy się nabierają. Policja apeluje o ostrożność

W obecnych czasach oszuści mają dość szerokie pole do popisu, bowiem wykorzystując cyberprzestrzeń, mogą w bardzo łatwy i szybki sposób doprowadzić nieświadomych Polaków do bankructwa. Policja apeluje o wzmożoną czujność, jednak to może czasem nie wystarczyć.

Metody oszustów potrafią niejednego zbić z tropu. Wielu zamiast internetu decyduje się na wizytę u potencjalnego poszkodowanego i podaje się za ważnego urzędnika. Ich sztuczki manipulacyjne wypracowane są do perfekcji i tym sposobem wyłudzają kolejne setki, a nawet tysiące złotych. 

Pukanie do drzwi
Getty Images/Canva
Darek Dziduch, Dariusz Klimczak
Szykujcie się na potężne wydatki. Wirus atakuje zwierzęta
Coś dziwnego dzieje się na rynku pracy. Eksperci biją na alarm, widać to zwłaszcza na wsi Oto największy wróg rolnika. KRUS ujawnił zaskakującą listę: ubezpieczyciele płaczą i płacą

Oszuści podszywają się pod pracowników KRUS-u

Jak informują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Według komunikatu opublikowanego na oficjalnej stronie internetowej komendy, przestępcy podszywają się pod pracowników KRUS-u, odwiedzają kolejne domy i próbują wyłudzić dane pod przykrywką kuszącej obietnicy.

Świdniccy policjanci uczulają, że oszuści z łatwością mogą wykorzystać zdobyte informacji choćby do: wyłudzenia kredytu, prowadzenia nielegalnej działalności gospodarczej, wynajęcia mieszkania lub hotelowego apartamentu, kradzieży wypożyczonego samochodu czy zawarcia trudnej do zerwania umowy. 

Niektórzy są wyjątkowo podatni na ich sztuczki, zwłaszcza osoby starsze. Szczególnie że przestępcy podczas wizyty w ich domu poruszają temat emerytury i oferują dodatkowe pieniądze. Jeden podpis może znacząco zaważyć o ich losie. 

emerytka
fot. pixabay/sabinevanerp

Policja apeluje do Polaków. Tego dokumentu lepiej nie podpisywać

Jak czytamy w komunikacie policji, oszuści gwarantują seniorom wyrównanie emerytury i renty. Niestety bardzo rzadko wówczas słyszą odmowę. Nieświadome osoby na myśl o lepszych warunkach finansowych decydują się podpisać dokument, który przestępcy wprost “wciskają” pod ich dłonie z długopisem. 

Trudno obwiniać za to emerytów, jednak warto ich uświadamiać i tłumaczyć, po czym poznać, że wcale nie mają do czynienia z prawdziwym urzędnikiem, a osobą, która się pod niego podszywa.

Co zatem warto zrobić, by nie paść ofiarą oszustów? Policja w Świdnicy podpowiada:

1. Należy sprawdzać źródło informacji i samych pośredników. W jaki sposób? Do wszelkich spraw, które budzą nasze podejrzenia, warto zgłosić się bezpośrednio do danej instytucji lub skorzystać z oficjalnych i legalnych źródeł. Upewnienie się co do wiarygodności osoby, z którą rozmawiamy to konieczność.

2. Dokumenty powinny być dokładnie analizowane. Niekiedy bowiem wystarczy jedno krótkie zdanie, drobny druk. Jak radzi policja, w razie wątpliwości, można poprosić o pomoc pracowników instytucji lub konsultacja z doradcą prawnym. Oprócz tego ważne jest, by zachować kopię otrzymanych dokumentów.

3. Poza oszustami sami stajemy się przestępcami w momencie podawania fałszywych danych. Policjanci ostrzegają, że w innym wypadku konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewnie, wskazany jest kontakt z pracownikiem KRUS.

4. By uniknąć oszustwa, należy korzystać tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł internetowych, czyli oficjalnej strony KRUS. Można też udać się do najbliższego oddziału. Tym sposobem zminimalizujemy ryzyko utraty oszczędności.

5. Podejrzane maile, wiadomości SMS czy połączenia, gdzie jesteśmy proszeni o dane osobowe w zamian za obietnicę wzbogacenia się, powinny być niezwłocznie zgłaszane. Nie należy w takiej sytuacji podawać jakichkolwiek wrażliwych informacji.

6. Kuszące oferty, gdzie w grę wchodzi uzyskanie świadczenia czy otrzymanie pieniędzy bez żadnych działań z naszej strony powinny wzbudzać naszą podejrzliwość. To wszystko, choć może pięknie brzmieć, może nie być prawdziwe.