Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ziemniak towarem luksusowym? Ceny wzrosły o 67 proc. rok do roku
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 24.09.2023 21:20

Ziemniak towarem luksusowym? Ceny wzrosły o 67 proc. rok do roku

ziemniaki
unsplash.com

Według najnowszego raportu UCE Research i Uczelni WSB Merito, w sierpniu 2023 roku polscy konsumenci musieli zapłacić aż o 67,4 proc. więcej za ziemniaki niż rok wcześniej. To rekordowo wysoki wzrost cen. Co stoi za tym drastycznym podwyżkami?

Wzrost cen na talerzach Polaków

Raport UCE Research i Uczelni WSB Merito pokazał, że ziemniaki w sierpniu zdrożały o 67,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak nie jest to pojedynczy przypadek, gdyż inne warzywa, takie jak cebula czy marchew, również zanotowały podobne wzrosty cenowe w ciągu roku.

Prosty powód za drastycznym wzrostem cen ziemniaków to zwiększone zapotrzebowanie na to warzywo w sierpniu, które przewyższyło dostępność na rynku. Warto jednak podkreślić, że ceny na rynkach hurtowych są znacząco różne od cen w sklepach i supermarketach.

Wrześniowe ceny ziemniaków idą w dół

Obecnie trwają zbiory ziemniaków, co może zwiększyć ich podaż i ewentualnie obniżyć ceny na rynkach hurtowych. W rezultacie ceny w sklepach również mogą nieco spaść.

Na przykład pod koniec września na Broniszach ceny nieco spadły. Za odmianę Irga trzeba było zapłacić od 1,4 do 1,8 zł za kilogram, a odmiana Irys - 1,5-2 zł za kilogram.

W Poznaniu na rynku "WGRO" 15 kilogramów młodych ziemniaków kosztowało od 28 do 40 zł. Na rynku "Targpiast" we Wrocławiu krajowe ziemniaki można było nabyć w cenach od 1,5 do 1,9 zł za kilogram. 

Na łódzkim rynku hurtowym "Zjazdowa" ceny wahały się od 20 do 28 zł za 15 kilogramów. Na Giełdzie Kaliskiej 15-kilogramowy worek ziemniaków kosztował od 20 do 22 zł za kilogram. 

Ceny w sklepach. Czas na ziemniaczane okazje

Jeśli chodzi o sklepy, ziemniaki w Lidlu lub Biedronce kosztują obecnie przeciętnie 2,99 zł za kilogram. Dino oferowało tańsze ziemniaki - 4-kilogramowy worek można było nabyć za 5,56 zł, co daje cenę 1,39 zł za kilogram.

Ze względu na trwający sezon ziemniaczany istnieje duże prawdopodobieństwo licznych promocji w sieciach handlowych, a także spadki cen na rynkach hurtowych. 

 

źródło: sadyogrody.pl, Lidl, Biedronka