RolnikInfo.pl
ue

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zmiany ws. finansowania rolnictwa z UE. Nadchodzi nowa rzeczywistość?

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W finansowaniu unijnego rolnictwa będą zachodzić zmiany - dowodem tego jest zapowiedź, iż do 2024 roku wydatki na rolnictwo ekologiczne będą zwiększone w ramach PROW aż o 211 milionów euro. Warto dodać, że po przerwie wakacyjnej Sejm będzie procedował nowy projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym.

Jest to wyraźny sygnał świadczący o tym, że współczesne rolnictwo z każdym rokiem będzie miało na celu coraz większe przybliżanie się do ideałów ekologicznej produkcji żywności.

211 milionów euro na rolnictwo ekologiczne

Unijne władze nie kryją, że zrównoważone rolnictwo i dbałość o środowisko stały się w ostatnim czasie niezwykle ważnymi punktami prowadzonej polityki wspólnotowej.

Rolnicy wszystkich krajów członkowskich zachęcani są do przekształcania swoich gospodarstw z tradycyjnych na ekologiczne - wspomóc ten proces mają dodatkowe fundusze w postaci 211 milionów euro.

Wspomniana kwota ma być wykorzystana do 2024 roku. Do 2030 roku, jak już wielokrotnie podkreślały władze UE, powierzchnia upraw ekologicznych ma osiągnąć poziom 25% wszystkich gruntów rolnych w Europie.

mech

Leśniczy przyłapał ich na gorącym uczynku. Z lasu kradli nietypową rzecz

CZYTAJ DALEJ

Polska ma zatem ogromne zadanie do wykonania - obecny udział upraw ekologicznych w naszym kraju to zaledwie 3,5%.

Metody na zwiększenie popularności rolnictwa ekologicznego

By osiągnąć ambitny cel zaproponowany przez Unię Europejską, podjęto różne kroki, wśród których było m.in. podniesienie o średnio 27% kwot płatności w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020.

Spory udział we wspieraniu rozwoju ekologicznego rolnictwa w Polsce mają pieniądze pochodzące z Krajowego Funduszu Odbudowy. Część przyznana na cele rolnictwa to 2,179 miliardów euro.

Warto dodać, że po wakacyjnej przerwie i trwających konsultacjach społecznych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekaże do prac w Sejmie projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym.

Inną, pomocniczą metodą zwiększania popularności rolnictwa ekologicznego są wydarzenia takie jak kampania Skąd się biorą produkty ekologiczne? zorganizowana w 2020 roku dla przedszkolaków i ich rodziców.

Dobrze mieć świadomość, że proces rozwoju rolnictwa ekologicznego to nie tylko potrzebna zmiana sposobu uprawy ziemi i chowu zwierząt, ale przede wszystkim przekształcenie ludzkich nawyków.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agrarlex.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >