Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Łamiące wieści dla rolników
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.09.2023 20:55

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Łamiące wieści dla rolników

maszyna rolnicza na polu
unsplash.com

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała do resortu rolnictwa pismo w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej obowiązującej w 2023 roku. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało: zmiana stawki zwrotu podatku akcyzowego do wysokości 1,46 zł nastąpiła wskutek ustawy, która weszła w życie z dniem 3 czerwca 2023 roku. Z tego względu nie przewiduje się zmiany stawki zwrotu podatku akcyzowego dokonanego w I terminie 2023 roku.

Podwyżka stawki i dodatkowa pomoc

Ministerstwo Rolnictwa wydało stanowisko w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego za olej napędowy używany w rolnictwie. Zwiększonej kwoty zwrotu nie otrzymają ci rolnicy, którzy kupili paliwo do swoich maszyn przed 3 czerwca 2023 roku, czyli przed momentem wprowadzenia zmian ustawowych.

Budżet a wsparcie rolników

Jak podkreśla MRiRW w odpowiedzi do KRIR, podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego i dodatkowej pomocy państwa zostało określone z uwzględnieniem budżetu państwa na rok 2023.

Ministerstwo Rolnictwa dodaje, że od drugiego terminu składania wniosków o zwrot podatku producenci rolni mogą skorzystać z dodatkowego limitu oleju napędowego, pod warunkiem posiadania w 2022 roku świń, owiec, kóz lub koni.

To oznacza, że na razie nie przewiduje się wyrównań w zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze, co może budzić niezadowolenie wśród rolników korzystających z tego rodzaju wsparcia.

Podwyżka stawki i dodatkowa pomoc

Warto pamiętać, że zwroty podatku akcyzowego za kupno paliwa do celów rolniczych są wspierane nie tylko przez państwo, ale i organy unijne. Należy zatem pamiętać, że dodatkowa pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw w wysokości 0,54 zł za litr oleju napędowego jest wypłacana na podstawie decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej program pomocy państwa.

 

 

źródło: KRIR

Tagi: KRIR