Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Resort rolnictwa podał dwa terminy
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 01.02.2024 19:02

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Resort rolnictwa podał dwa terminy

obliczanie wartości
Pixabay/ jarmoluk

MRiRW przekazało terminy ubiegania się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze na rok 2024. Sprawdziliśmy do kiedy należy złożyć wniosek oraz jakie zmiany napotka producent rolny w trakcie załatwiania formalności w danym urzędzie. 
 

Zwrot akcyzy za paliwo w 2024 r. Kiedy należy składać wnioski?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stronie rządowej podało informacje dotyczące zwrotu akcyzy za paliwo, które używane jest do produkcji rolnej. Producent rolny będzie mógł złożyć wnioski w maksymalnie dwóch terminach:

  • od 1 lutego 2024 r. do 29 lutego 2024 r. -(wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) dokumentującymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.
  • od 1 sierpnia 2024 r. do 2 września 2024 r.-(wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r., w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2024 r.)
Niepokojące wieści, wyciekły dane beneficjentów ARiMR. Wiadomo, co trzeba zrobić

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Jak wyliczana jest kwota zwrotu akcyzy?

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 roku, zawarte są informacje dotyczące kwoty zwrotu akcyzy. 

Na dzień dzisiejszy kwotę zwrotu akcyzy ustala się jako iloczyn ilości zakupionego oleju napędowego przez producenta rolnego, co wynika z gromadzonych przez rolnika faktur VAT, oraz stawki zwrotu do 1 litra. Obowiązuje jednak ograniczenie kwoty zwrotu podatku, które nie może być wyższe niż suma:

1. Kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego (1,46 zł/l), liczby 110 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, wskazanej w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne według stanu na dzień 1 lutego danego roku,

2. Kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego (1,46 zł/l), liczby 4 oraz średniej rocznej liczby świń będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, oraz

3. Kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego (1,46 zł/l), liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła, kóz,  owiec oraz koni będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w  którym został złożony wniosek o zwrot podatku

Nowy wzór wniosku ws. zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 r.

Aktualny limit zwrotu podatku akcyzowego, jaki może otrzymać producent płodów rolnych za paliwo rolnicze w 2024 roku, wynosi:

160,60 zł - ilość ha użytków rolnych oraz
5,84 zł -  średnia roczna liczba świń 
58,40 zł -  średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła, kóz, owiec, koni.

Na zwrot kwoty akcyzy, każdy oczekujący na wypłatę pieniędzy na konto bankowe lub gotówką w kasie urzędu miasta/gminy, będzie zmuszony poczekać do 3o kwietnia 2024 roku- warunek to złożenie wniosku w pierwszym terminie. Drugi termin złożenia wniosku o zwrot akcyzy, skutkuje wypłatą pieniędzy w terminie do 31 października.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dniem 30 stycznia 2024 roku wprowadziło nowe rozporządzenie, który określa aktualny wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego. Nowy wzór będzie obowiązywać od 1 lutego. 

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Tagi: MRiRW Paliwo