RolnikInfo.pl > Uprawy > Aplikacje suszowe nie działają, a komisje szacują straty. Jak wygląda sytuacja wśród upraw w zachodniopomorskim?
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 08.08.2023 08:00

Aplikacje suszowe nie działają, a komisje szacują straty. Jak wygląda sytuacja wśród upraw w zachodniopomorskim?

Suche zboża
unsplash.com

Komisje suszowe ruszyły na pola w województwie zachodniopomorskim. Jak przekazało Radio Szczecin, trzyosobowe zespoły ekspertów przeprowadzają szacowanie szkód spowodowanych długotrwałym niedostatkiem wody w glebie uprawnej podczas wiosny.
 

Największy problem wśród upraw roślin jarych

W rozmowie z Radiem Szczecin Piotr Kamiński, rolnik z Maszewa, a także członek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej przedstawił bieżącą sytuację związaną ze stratami wyrządzonymi przez suszę w obrębie pól uprawnych w województwie zachodniopomorskim. „Rolnicy zgłosili także dwa przypadki gradobicia jednego wymarznięcia upraw. W sumie w gminie Maszewo rolnicy złożyli 150 wniosków o szacowanie strat” – podkreśla rolnik.

Zgodnie z relacją Piotra Kamińskiego, to właśnie w uprawach roślin jarych odnotowano największe straty. „To są jare, owse, grochy, łubiny. Później te same oziminy, czyli zboża i rzepaki. Rzepak jak widać ewidentnie stratny, bo praktycznie zostały tylko te pędy bursztynowe to tylko te górne. Nie ma tych dolnych w ogóle i ziarno, jeżeli się zobaczy to jest wielkości maku. Także tutaj nie można mówić o plonie” – przedstawia członek Izby.

Aplikacja suszowa do wymiany

Radio Szczecin podkreśla, że straty szacowane na polach odbywają się z udziałem specjalnych komisji, powoływanych przez wojewodę na wniosek gminy. Dzieje się tak, ponieważ aplikacja suszowa, którą przygotowało dla rolników Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie działa.

Jak zaznacza Piotr Kamiński - „Są robione wnioski ze względu na to, że aplikacja nie działa. Z tym, że te wszystkie wnioski muszą trafić do wojewody, ale też rolnik, żeby jakąkolwiek dostał pomoc, musi zgłosić straty w aplikacji. Straty muszą być zgłaszane przez aplikację, bo jeżeli nie będą przez aplikację, to ten wniosek suszowy, który my dzisiaj robimy, będzie nieważny. Prawo mówi o tym, że aplikacja jest podstawą”.

Susza ustąpiła w niewielkim stopniu

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy udostępnił wyniki raportu w ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r. Zgodnie z przekazanymi danymi średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -137 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 41 mm w stosunku do poprzedniego okresu, trwającego od 21 maja do 20 lipca.

Eksperci szacują, że „deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody występował w całym kraju”. Niemniej, IUNG-PIB nadal stwierdza występowanie suszy rolniczej na terytorium Polski. Susza rolnicza wystąpiła na terenie wszystkich województw, oprócz woj. podkarpackiego. Zgodnie z przekazanymi danymi susza dotknęła wszystkie badane uprawy roślin.

Źródło: radioszczecin.pl, susza.iung.pulawy.pl