Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > ARiMR: dłuższy nabór wniosków na "restrukturyzację małych gospodarstw"
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.05.2021 02:00

ARiMR: dłuższy nabór wniosków na "restrukturyzację małych gospodarstw"

ARiMR - restrukturyzacja małych gospodarstw
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nabór wniosków o premię na "restrukturyzację małych gospodarstw" w ramach PROW 2014-2020 prowadzona jest właśnie po raz dziewiąty. Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak do tej pory z pomocy skorzystało ponad 45 tys. rolników i wypłacono łącznie 2,7 mld zł.

Zgodnie z pierwotnym założeniem nabór wniosków miał trwać do 29 maja, jednak został wydłużony do 30 czerwca bieżącego roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Kto może skorzystać ze wsparcia finansowego? 

Pomoc skierowana jest do rolników, którzy posiadają gospodarstwo, jakie obejmuje co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Jak zaznacza ARiMR, niezwykle istotną kwestią jest, by wielkość ekonomiczna nie przekraczała 13 tys. euro. O pomoc mogą ubiegać się osoby, które są ubezpieczone zarówno w KRUS, jak i ZUS.

 Jednak, by otrzymać premię, dochody z działalności rolniczej muszą stanowić co najmniej 25 proc. wszystkich przychodów.

60 tys. zł premii 

Wsparcie finansowe na "restrukturyzację małych gospodarstw" musi zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa, bądź przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w gospodarstwie produktów rolnych. Jak podkreśla Agencja, na inwestycję np. w budowę budynków, bądź nabycie nowych maszyn, czyli na inwestycje w środki trwałe, należy przeznaczyć minimum 80% wysokości premii. 

Pomoc wynosi 60 tysięcy złotych i trafia do rolników w dwóch ratach. 48 tys. zł wypłacane jest już po otrzymaniu decyzji, natomiast druga rata wypłacana jest, gdy prawidłowo zostanie zrealizowany biznesplan. 

Aktualne dokumenty aplikacyjne znajdują się na stronie ARiMR >tutaj<. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Agencję, wnioski można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR