RolnikInfo.pl
ARiMR - restrukturyzacja małych gospodarstw

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARiMR: dłuższy nabór wniosków na "restrukturyzację małych gospodarstw"

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powiadomiła dziś, że rolnicy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosków o przyznanie premii na "restrukturyzację małych gospodarstw". W ramach premii można uzyskać 60 tysięcy złotych.

Nabór wniosków o premię na "restrukturyzację małych gospodarstw" w ramach PROW 2014-2020 prowadzona jest właśnie po raz dziewiąty. Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak do tej pory z pomocy skorzystało ponad 45 tys. rolników i wypłacono łącznie 2,7 mld zł.

Zgodnie z pierwotnym założeniem nabór wniosków miał trwać do 29 maja, jednak został wydłużony do 30 czerwca bieżącego roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Kto może skorzystać ze wsparcia finansowego? 

Pomoc skierowana jest do rolników, którzy posiadają gospodarstwo, jakie obejmuje co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Jak zaznacza ARiMR, niezwykle istotną kwestią jest, by wielkość ekonomiczna nie przekraczała 13 tys. euro. O pomoc mogą ubiegać się osoby, które są ubezpieczone zarówno w KRUS, jak i ZUS.

 Jednak, by otrzymać premię, dochody z działalności rolniczej muszą stanowić co najmniej 25 proc. wszystkich przychodów.

60 tys. zł premii 

Wsparcie finansowe na "restrukturyzację małych gospodarstw" musi zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa, bądź przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w gospodarstwie produktów rolnych. Jak podkreśla Agencja, na inwestycję np. w budowę budynków, bądź nabycie nowych maszyn, czyli na inwestycje w środki trwałe, należy przeznaczyć minimum 80% wysokości premii. 

Pomoc wynosi 60 tysięcy złotych i trafia do rolników w dwóch ratach. 48 tys. zł wypłacane jest już po otrzymaniu decyzji, natomiast druga rata wypłacana jest, gdy prawidłowo zostanie zrealizowany biznesplan. 

Aktualne dokumenty aplikacyjne znajdują się na stronie ARiMR >tutaj<. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Agencję, wnioski można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: ARiMR

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >