ceny
unsplash.com / fot. Loren King
Autor Magdalena Więckowska - 6 Marca 2021

Prognozy ws. cen paliw. W przyszłym tygodniu może nastąpić podwyżka

Wiosna coraz bliżej, a wraz z nią do wyjazdu z garażu przygotowują się najrozmaitsze pojazdy rolnicze. Czy jednak w najbliższym czasie rolnicy boleśnie odczują ceny oleju napędowego? Niestety, prognozy wskazują, że w nadchodzącym tygodniu możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen paliw. Koszt benzyny może osiągnąć pułap 5,06 złotych za litr.

Jednocześnie eksperci analizujący sytuację cenową paliw twierdzą, iż w następnym miesiącu niewykluczone są spadki wartości ropy naftowej, co wpłynie korzystnie na sytuację w portfelach właścicieli pojazdów mechanicznych.

Ceny paliw mogą wzrosnąć

Jak podaje portal sadyogrody.pl powołując się na witrynę e-petrol.pl, w kolejnych dniach ceny paliw nie będą ukazywały tendencji spadkowej. Zgodnie z prognozami za litr 95-oktanowej benzyny właścicielom pojazdów mechanicznych przyjdzie zapłacić od 4,94 do 5,06 złotych.

Posiadacze diesla będą musieli liczyć się z kwotami rzędu 4,01 do 5,03 złotych, a osoby z pojazdami napędzanymi autogazem zapłacą 2,45 do 2,51 złotych za litr paliwa.

BM Reflex podaje, iż większe niż obecnie podwyżki paliw napędowych miały miejsce w drugiej połowie lutego. Nie oznacza to jednak, że tendencja ta zwiastuje wyhamowanie stale rosnących cen.Wieści te mogą być niekorzystne dla rolników, którzy lada moment rozpoczną wiosenne prace w swoich gospodarstwach.

Rolnikinfo.pl obrazy"Działo się". W gospodarstwie Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" rozpoczęły się praceCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Złożona kwestia cen

Ważnym graczem na międzynarodowym rynku cen paliw jest OPEC (ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries, pol. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową), która jest organizacją o zasięgu międzynarodowym - jej celem jest ujednolicenie polityki wydobycia ropy oraz wpływanie na jej ceny.

Obecna sytuacja na rynku paliw jest m.in. pokłosiem decyzji OPEC, dotyczącej pozostawienia obowiązujących ograniczeń produkcyjnych surowca.

Portal e-petrol.pl podaje, iż organizacja boi się słabszej podaży na ropę naftową, która mogłaby być efektem kolejnej fali zachorowań na koronawirusa.

Skoro OPEC czeka na wprowadzenie większych zmian na rynku ropy naftowej, to trudno spodziewać się, by w ciągu nadchodzącego miesiąca właściciele pojazdów mechanicznych mogli spodziewać się mniejszych wydatków.

Pocieszającą informacją jest fakt, że prędzej czy później OPEC będzie musiał zdecydować się na większe wydobycie ropy, co przełoży się najprawdopodobniej na spadek jej wartości. Już sama niepewność co do przyszłych decyzji międzynarodowej organizacji może sprawić, że po obecnym wzroście ceny paliw staną się na powrót nieco niższe.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: e-petrol.pl, sadyogrody.pl

Następny artykuł