RolnikInfo.pl

Fot. Magdalena Więckowska / Rolnik Info

Czy kombajnista musi mieć specjalne uprawnienia? Wyjaśniamy wątpliwości

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

W czasie, kiedy rolnicy zaczęli już żniwa, wiele osób korzysta z usług koszenia zboża wynajętym kombajnem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie dokładnie uprawnienia trzeba mieć, by móc zgodnie z prawem prowadzić ten pojazd. Jak się okazuje, każdy, kto chce wsiąść za kierownicę kombajnu zbożowego, musi mieć przynajmniej 16 (lub 18) lat, mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie i prawo jazdy kategorii T lub B.

Warto jednak dodać, że istnieje możliwość zapisania się na nieobowiązkowy kurs operatora kombajnu zbożowego, który znacznie pogłębia posiadaną wiedzę na temat użytkowania maszyny.

Wymagane uprawnienia do prowadzenia kombajnu zbożowego

Już w lipcu kombajny wyjeżdżają na pola, by kosić łany zbóż. Ich obecność jest wymownym symbolem szczytu prac polowych, po których wkrótce ma przyjść radość z obfitych plonów i zasłużony odpoczynek.

Czy kombajn zbożowy różni się od innych maszyn rolniczych pod względem wymaganych uprawnień do jego prowadzenia? Okazuje się, że pogłoski o wymaganych, obowiązkowych kursach nie są wcale prawdziwe.

Kombajn zbożowy - podobnie jak ciągnik - jest pojazdem wolnobieżnym. Oznacza to, że najmłodsza osoba, która może go prowadzić, powinna mieć przynajmniej 16 lat. Kierowca kombajnu zbożowego jest wtedy zobowiązany do dysponowania prawem jazdy kategorii T. Warto dodać, że młody kierowca z tego typu prawem jazdy może kierować nie tylko kombajnem, ale też innym pojazdem wolnobieżnym z przyczepą.

Szczegóły sprawy

Drugą sytuacją, w której osoba uzyskuje możliwość prowadzenia kombajnu, jest ukończenie osiemnastu lat. Wtedy należy dysponować prawem jazdy kategorii B lub - jak w poprzednim przypadku - kategorii T.

Warto podkreślić, że kombajn zbożowy może również prowadzić osoba, która posiada prawo jazdy kategorii C1, C, D1 lub D. Aspirujący kombajnista powinien mieć również wykształcenie podstawowe.

Co w przypadku kursów na prowadzenie kombajnu zbożowego? Choć nie są one obowiązkowe, to z pewnością pogłębiają wiedzę na temat możliwości użytkowania maszyny w bezpieczny i efektywny sposób. Kursanci poznają budowę i mechanizm działania maszyny, uzupełniają informacje na temat przepisów ruchu drogowego, a także dowiadują się istotnych faktów na temat prowadzenia kombajnu.

Każdy kurs na prowadzenie kombajnu zbożowego kończy się testem. Po pozytywnym zdaniu testu kursant otrzymuje stosowane oświadczenie o odbyciu szkolenia.

Warto dodać, że istnieje kluczowa zaleta posiadania kursu kombajnisty - może on być konieczny do kupienia polisy OC lub reperacji kombajnu, który jest na gwarancji.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku

  • Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" otrzymał przesyłkę. Zawartość niemile go zaskoczyła

  • Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Dwie osoby trafiły do szpitala

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agromarket.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Maszyny

16-latek kierował traktorem z przyczepami. Doszło do dramatu, ucierpiał 8-latek
Czytaj więcej >

Maszyny

Rozpędzonym autem wjechał w traktor. Jest jedna ofiara śmiertelna
Czytaj więcej >

Maszyny

Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny
Czytaj więcej >

Maszyny

Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Traktor rozpadł się na kawałki
Czytaj więcej >

Maszyny

Zderzenie ciągnika z motocyklem. Nie żyje młody kierowca
Czytaj więcej >

Maszyny

Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: re[email protected]