Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku

EAST NEWS
EAST NEWS

W projekcie ustawy o rodzinnych gospodarstwach rodzinnych znalazła się modyfikacja art. 51 Kodeksu wykroczeń (Zakłócenie spokoju lub porządku publicznego), która zakończyć ma problem ze skargami na rolników w związku z koniecznością działalności rolniczej w godzinach nocnych - informuje Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak przypominał Giżyński w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie możliwości wykonywania określonych prac w gospodarstwie w porze nocnej, w ostatnich latach art. 51 kodeksu wykroczeń był często wykorzystywany "na terenach wiejskich do karania rolników, pracujących zwłaszcza podczas spiętrzenia prac polowych w okresie żniw, w godzinach porannych lub nocnych".

- Tymczasem charakter pracy rolniczej, uzależnienie jej efektów często od aktualnej pogody sprawia, że rolnicy zmuszeni są pracować zwłaszcza w okresie żniw do późnych godzin nocnych - podkreśla Giżyński.

Wyjątek dla rolników

W związku z pojawiającymi się problemami zaproponowane zostało, by art. 51 kodeksu wykroczeń nie był stosowany wobec rolników w okresie od 1 lipca do 30 września każdego roku, jeżeli hałas powodowany jest przez maszyny rolnicze, podczas prac prowadzonych przez rolników, na terenie ich gospodarstwa zdefiniowanego w art. 55 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93).

- Wraz ze zwiększającą się migracją ludności z miasta na wieś, ten problem będzie narastał. Stąd wydaje się konieczne, by normy zachowania, akceptowane przez wieki, zgodne z rozsądkiem, nie stały się przyczyną lokalnych konfliktów, sąsiedzkich niesnasek, powodując u mieszkańców wsi poczucie niesprawiedliwości i absurdu - wskazuje Giżyński. Jak zaznaczył Giżyński, projekt zmian zostanie poddany uzgodnieniom międzyresortowym i konsultacjom społecznym. Co więcej, planuje się, że zmiany do końca bieżącego roku wejdą w życie.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: sejm.gov.pl