Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Czy pogoda będzie sprzyjać żniwom? IMGW prognozuje
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 02.08.2023 09:03

Czy pogoda będzie sprzyjać żniwom? IMGW prognozuje

żniwa na polu
unsplash.com

Nadchodzący tydzień przynosi niezbyt korzystne dla rolników warunki atmosferyczne w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o przelotnych opadach deszczu, burzach oraz umiarkowanych temperaturach. Ze względu na zmienną aurę, rolnicy muszą być przygotowani na różne scenariusze, co może stanowić wyzwanie dla procesu zbioru plonów.

Pogoda w tygodniu. Opady i burze

Prognozy na środę (2.08) przewidują przelotny deszcz na większości obszaru kraju. W południowo-wschodniej części Polski możliwe są intensywne opady dochodzące do 30 mm. W niektórych miejscach wystąpią również burze. Najcieplej będzie na południu z temperaturą od 24°C do 25°C, natomiast na północy odczujemy chłodniejsze powietrze z temperaturami od 20°C do 22°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wiejący z zachodu i południowo-zachodu. W czasie burz możliwe będą porywy wiatru do 60 km/h.

Czwartek (3.08) przyniesie najwięcej opadów na północy kraju, gdzie miejscami wystąpią burze. W pozostałych rejonach możliwe są chwilowe przelotne deszcze, ale nie zabraknie także słonecznych momentów. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 20°C do 22°C na północy, a na południowym wschodzie nawet 24°C do 25°C. Wiatr umiarkowany, czasem porywisty, wiejący z południowego zachodu. W trakcie burz możliwe będą porywy wiatru do 65 km/h.

W piątek (4.08) spodziewajmy się umiarkowanego zachmurzenia na większości obszarów kraju. Lokalnie na północy możliwe będą przelotne deszcze oraz burze. Najcieplejszy region to Podkarpacie, gdzie temperatury mogą sięgnąć 26°C. Natomiast nad morzem będzie chłodniej, około 20°C.

Pogodowa nadzieja na weekend z przejaśnieniami

Sobota  (5.08) przyniesie opady deszczu na terenie całej Polski, a na wschodzie mogą być bardziej intensywne. Temperatura oscylować będzie w zakresie od 18°C do 22°C. Wiatr słaby do umiarkowanego, wiejący głównie z północnego zachodu.

Z kolei niedziela (6.08) przyniesie więcej przejaśnień, ale miejscami nadal wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatury będą nieco wyższe, oscylując od 20°C do 24°C. Wiatr będzie słaby, z kierunków zachodnich.

Trudne warunki atmosferyczne dla rolników w trakcie żniw

Prognozowane orzez IMGW przelotne opady deszczu i burze mogą zakłócić harmonogram żniw, zwłaszcza w dni, gdy warunki atmosferyczne są bardziej niekorzystne. Deszcz może spowodować zamoczenie gleby, co utrudni pracę maszyn rolniczych i uniemożliwi zbieranie plonów w odpowiednim czasie. Burze z kolei są zagrożeniem dla plonów, gdyż mogą powodować uszkodzenia roślin, co prowadzi do strat w plonach.

Temperatury niższe niż oczekiwane na tę porę roku również mogą wpłynąć na trwające żniwa. Optymalne temperatury sprzyjają dojrzałości plonów, a ich niskie wartości mogą wpłynąć na wydajność zbioru. Dodatkowo, zbyt chłodna pogoda może wpłynąć na jakość zbieranego ziarna.

Prognozowany deszcz może także opóźnić proces suszenia zbiorów, co może prowadzić do konieczności składowania ziarna w warunkach wilgotnych, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia pleśni i innych uszkodzeń.

Z tego powodu rolnicy muszą być elastyczni i odpowiednio zorganizować pracę, dostosowując się do panujących warunków atmosferycznych. 

Ostatecznie, trudne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na wydajność i jakość zbiorów, co może mieć konsekwencje zarówno dla rolników, jak i dla konsumentów, np. w postaci wyższych cen na rynku.