Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Dariusz Rohde nowym prezesem KRUS. Wielki powrót na stanowisko
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 27.03.2024 22:16

Dariusz Rohde nowym prezesem KRUS. Wielki powrót na stanowisko

prezes KRUS
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał w środę nowego prezesa KRUS Dariusza Rohde. To powrót do kierowania instytucją, z której został zwolniony przez Andrzeja Leppera w 2007 roku. Kim jest obecny prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego?
 

Czesław Siekierski powołał nowego prezesa KRUS

W środę 27 marca, minister rolnictwa Czesław Siekierski wręczył akt powołania nowemu prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Został nim Dariusz Rohde, który w swojej przeszłości był związany z instytucją KRUS. Rohde w 2006 roku wygrał konkurs na sprawowanie funkcji prezesa KRUS i kierował Kasą nieprzerwanie od 19 maja 2006 roku do 3 marca 2007 roku. 

Poparcie społeczne dla strajku rolników. Polacy wskazali jasno

Kim jest Dariusz Rohde?

Nowy prezes KRUS Dariusz Stanisław Rohde urodził się w 1962 roku. Ukończył studia na Politechnice Poznańskiej z zakresu budownictwa oraz studia podyplomowe z zarządzania i marketingu. Zawodowo związany z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od 1998 roku, gdzie najpierw objął kierownictwo w oddziale KRUS w Koszalinie, a następnie został przeniesiony do szczecińskiego KRUS. Żoną obecnego prezesa Kasy jest posłanka IV kadencji Małgorzata Rohde.

Afera po odwołaniu Rohde w 2007 roku

Dariusz Rohde został zwolniony w 2007 roku przez Andrzeja Leppera. Według Rohde powodem odwołania z funkcji prezesa KRUS, miało być odmówienie przyjęcia korupcyjnej propozycji od współpracowniczki Leppera. Sprawą zajęło się wówczas Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

Małgorzata Gut z gabinetu politycznego wicepremiera Andrzeja Leppera, powołując się na niego, domagała się rozstrzygnięcia przetargu na obsługę prawną Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na korzyść swojej prywatnej firmy, twierdzi prezes KRUS Dariusz Rohde, po czym - traci pracę - tak opisywała fakt zwolnienia Dariusza Rohde "Gazeta Wyborcza" w 2007 roku

Funkcje prezesa KRUS, od 29 października 2018 aż do dnia dzisiejszego pełniła Aleksandra Hadzik. Dariusz Rohde odebrał akt powołania na prezesa Kasy z rąk Czesława Siekierskiego 27 marca.