Afrykański pomór świń w Polsce. Potwierdzono 4 nowe ogniska ASF

Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się informacja dotycząca pojawienia się nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że potwierdzono aż 4 nowe ogniska choroby ASF u świń w 3 województwach. Pierwsze ognisko ASF potwierdzono 7 czerwca 2024 r. w miejscowości Zadębce w woj. lubelskim, o kolejnych dowiedzieliśmy się 11 czerwca. Co zrobić, żeby uchronić hodowlę przed chorobą?
Pierwsze ognisko ASF u świń w Polsce
Główny Lekarz Weterynarii po raz pierwszy poinformował o potwierdzonym przypadku ASF na początku czerwca. Badania laboratoryjne przeprowadzone 4 czerwca potwierdziły wówczas, że afrykański pomór świń pojawił się w gospodarstwie w miejscowości Zadębce w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie), w którym utrzymywano 10 świń. Było to ognisko ASF nr 1.
40-latek wypadł z ciągnika wprost pod koła. W ciężkim stanie trafił do szpitalaInspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego. - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
Nowe ogniska ASF u świń w 4 województwach
Tylko do 11 maja 2024 roku, na terenie Polski stwierdzono w sumie wystąpienie 870 ognisk ASF u dzików w 13 województwach. Niestety, choroba pojawiła się także u świń, łącznie 5 ognisk w 4 województwach.
- Ognisko ASF nr 2 wyznaczono w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, powiat iławski (woj. warmińsko-mazurskie). W gospodarstwie utrzymywano 146 świń.
- Ognisko ASF nr 3 wyznaczono w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo, powiat gryfiński (woj. zachodniopomorskie). W gospodarstwie utrzymywano 28 świń.
- Ognisko ASF nr 4 wyznaczono w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański (woj. wielkopolskie). W gospodarstwie utrzymywano 34 świnie.
- Ognisko ASF nr 5 wyznaczono w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański (woj. wielkopolskie). W gospodarstwie utrzymywano 102 świnie.
Inspekcja Weterynaryjna zastosowała się do procedur i wdrożyła m.in. zabicie, utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję wyznaczonych obszarów zagrożonych chorobą.
Zasady bioasekuracji w gospodarstwach
Pojawienie się ogniska afrykańskiego pomoru świń w hodowli to zawsze potężny cios i strata finansowa dla producenta świń. Dlatego Główny Inspektorat Weterynarii przypomina rolnikom o zasadach bioasekuracji, dzięki którym można skutecznie zapobiegać zawleczeniu choroby do gospodarstwa:
- zachowanie podstawowych zasady higieny;
- częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem;
- dezynfekowanie pomieszczeń inwentarskich;
- bezwzględna zmiana odzieży i obuwia przed wejściem do budynków inwentarskich;
- oczyszczanie i dezynfekowanie pojazdów wracających z prac polowych.




































