Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Trwają wypłaty płatności końcowych za 2023 rok. Wielu rolników wciąż czeka na przelew od ARiMR
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 11.06.2024 09:24

Trwają wypłaty płatności końcowych za 2023 rok. Wielu rolników wciąż czeka na przelew od ARiMR

pole, banknoty
fot. materiały własne

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przekazała w komunikacie informacje dotyczące wypłat pieniędzy z tytułu dopłat bezpośrednich za rok 2023. ARiMR podała, że do dnia 10 czerwca 2024 roku fundusze wpłynęły na konta 1,162 mln rolników, to łącznie aż 8,36 mld złotych. O dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, ubiegało się w sumie 1,24 mln rolników, jednakże czas wypłat kończy się wraz z końcem czerwca. Agencja stara się sprawnie wypłacać pieniądze, ale czy wszyscy rolnicy je otrzymają je do końca miesiąca?
 

ARiMR wypłaca rolnikom pieniądze

Podany na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa komunikat odnosi się do wypłat pieniędzy z dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Według Agencji, tylko do dnia 10 czerwca, na kontach 1,162 rolników pojawiły się wypłaty z dopłat bezpośrednich i obszarowych o łącznej kwocie 8,36 mld złotych.

W tej kwocie uwzględniono również 5,71 mld złotych wypłaconych rolnikom w ramach dofinansowania do ekoschematów powierzchniowych lub dobrostanu zwierząt. Cała dotychczas wypłacona rolnikom kwota, wynosi bagatela 17,56 mld złotych. Agencja zarzeka się, że robi wszystko, aby pieniądze na kontach rolników pojawiały się możliwie szybko.
 

Tragiczny finał prac w polu. Nie żyje rolnik przygnieciony ciągnikiem

Kiedy wypłacano zaliczki rolnikom?

Agencja przekazała, iż w poprzednim roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się około 1,24 mln rolników. Z tego tytułu wypłacane były między 16 października a 30 listopada tzw. zaliczki i tylko w tym okresie, na konta beneficjentów trafiło około 9,2 mld złotych. 

Druga transza płatności rozpoczęła się z dniem 1 grudnia, wówczas ARiMR rozpoczęła przekazywanie płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. Do poniedziałku 10 czerwca, rolnicy otrzymali w sumie 8,36 mln złotych. 
 

Wypłaty funduszy z dopłat bezpośrednich tylko do końca czerwca

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomniała, że termin na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za ubiegły rok minął 31 maja 2024 roku. 

Rolnicy, dla których decyzje nie zostały wydane w tym czasie, zostaną o tym poinformowani wraz ze wskazaniem nowego terminu. Wypłat pieniędzy z tytułu dopłat za 2023 r. powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r. - czytamy w komunikacie Agencji Rolnej.

ARiMR prosi, by oczekujący na wypłaty rolnicy zwrócili szczególną uwagę na prawidłowość numeru konta bankowego. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, funduszy nie uda się przekazać.