Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Dotacje dla producentów owoców i warzyw. ARiMR rozpoczęła nabór wniosków
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 20.06.2024 20:08

Dotacje dla producentów owoców i warzyw. ARiMR rozpoczęła nabór wniosków

owoce i waraywa
fot.pixabay/serenaste

Organizacje producentów owoców i warzyw, już kolejny raz mają możliwość ubiegania się o dotację na realizację działań, zapisanych w swoich programach operacyjnych. Trzeba jednak się pospieszyć, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków, który potrwa tylko do 22 lipca 2024 roku. Na co można otrzymać dofinansowanie?

Nabór wniosków rozpoczął się 20 czerwca

20 czerwca rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie wsparcia producentom warzyw i owoców uznanych przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także zrzeszenia organizacji producentów warzyw i owoców posiadających status uznania, który został im nadany przez prezesa ARiMR. 

W komunikacie Agencji Rolnej widnieje informacja o rozpoczętym od dziś naborze wniosków, który potrwa do 22 lipca 2024 roku. Beneficjenci będą mogli składać dokumenty tylko i wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.
 

Pożar budynku gospodarczego pod Zamościem. Spłonęły dwa ciągniki, auta i sprzęt rolniczy

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Producenci owoców i warzyw mogą otrzymać wsparcie na realizację działań, które są zapisane w programie operacyjnym w zakresie następujących interwencji:

  • Poprawa infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji, dostosowania produkcji do popytu w odniesieniu do jakości i ilości, optymalizacji kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw.
  • Poprawa wyposażenia technicznego wykorzystywanego do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku owoców i warzyw.
  • Działania informacyjne, promocyjne i marketingowe w odniesieniu do produktów, marek i znaków towarowych organizacji producentów owoców i warzyw.
  • Wycofanie z rynku owoców i warzyw.
  • Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu.
  • Badania i rozwój.

Jakie będą kwoty dofinansowania?

Wsparcie, które zostanie przyznane producentom owoców i warzyw, będzie mieć formę dofinansowania, a poziom refundacji ma wynieść do 50% wydatków poniesionych z funduszu operacyjnego, na działania zatwierdzone w programie operacyjnym. ARiMR informuje, że kwota pomocy będzie równa wysokości składek wpłaconych przez organizację lub związek na fundusz operacyjny. Ponadto, dofinansowanie nie będzie mogło przekroczyć tych wartości:

  • 4,1 proc. wartości produktów sprzedanych (WPS) przez organizację producentów w okresie odniesienia* lub 4,6 proc. pod warunkiem wykorzystania nadwyżki 0,5 proc. WPS na zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zarządzanie ryzykiem, promocję i marketing, ochronę środowiska naturalnego lub badania i rozwój;
  • 4,5 proc. wartości produktów sprzedanych (WPS) przez zrzeszenie organizacji producentów w okresie odniesienia* lub 5 proc. pod warunkiem wykorzystania nadwyżki 0,5 proc. WPS na zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zarządzanie ryzykiem, promocję i marketing, ochronę środowiska naturalnego lub badania i rozwój.