RolnikInfo.pl
ASF - 2 ognisko w 2021 roku

unsplash.com / fot. Kameron Kincade

Drugie ognisko ASF w 2021 roku. Likwidacja 3373 świń

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii znalazło się potwierdzenie drugiego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w 2021 roku. Ognisko stwierdzono w województwie wielkopolskim, w gospodarstwie, gdzie utrzymywano 3 373 świń.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, które przekazano dzisiaj ognisko ASF numer 2 w 2021 roku wyznaczone zostało 28 maja 2021 r. ASF stwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Gnuszyn, gmina Chrzypsko Wielkie, powiat międzychodzki, województwo wielkopolskie, gdzie utrzymywano  3 373 świń.

fot. GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W miniony piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omawiano wystąpienie ogniska wirusa ASF w gospodarstwie w rejonie. Jak przypomniano na stronie Urzędu, w Wielkopolsce od jesieni ubiegłego roku nie odnotowywano przypadków ASF wśród świń. Na stronie Urzędu wskazano, że na początku maja w powiecie szamotulskim odstrzelony został dzik, który był nosicielem ASF. Także między innymi na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego stwierdzono podobne przypadki. 

Zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczęły się działania, które miały na celu odizolowanie ogniska ASF, a także ograniczenia możliwości przeniesienia się pomoru poza wyznaczony obszar. Co więcej, już w miniony piątek rozpoczęto likwidację stada.

Poszukiwania dzików

Dodatkowo w lasach w pobliżu ogniska nr 2, wszczęto akcje poszukiwania dzików, które mogą przenosić ASF. Jak powiadomiono na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w sobotę w akcję poszukiwawczą miało się włączyć 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Równocześnie dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu przeszukuje martwych dzików w miejscach ciężko dostępnych dla kontrolujących. 

Przypomnijmy, pierwsze ognisko ASF w tym roku wyznaczone zostało  17 marca 2021 r. w miejscowości Niedźwiady, gmina Świebodzin, powiat świebodziński, województwo lubuskie. W gospodarstwie utrzymywano 15 938 świń.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródła: GIW, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >