Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Będą szybkie zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej? Ekolodzy protestują
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 13.04.2024 16:48

Będą szybkie zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej? Ekolodzy protestują

Komisja Europejska, Unia Europejska
Fot. Greenpeace, Camille Delbos

Portal Euractiv podał, że Parlament Europejski planuje wprowadzenie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej odpowiadających żądaniom strajkujący rolników europejskich. 

Pozytywne zmiany w odpowiedzi na protesty rolników?

Portal Euractiv podał informację, jakoby politycy unijni mieli wprowadzić zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej zgodne z tym, czego oczekują od nich rolnicy.

Przypomnijmy, że od stycznia tego roku w całej Unii Europejskiej trwają protesty rolników, którzy domagają się zmian w Zielonym Ładzie oraz uszczelnienia granic unijnych przed swobodnym napływem żywności z krajów, które nie podlegają restrykcjom i wymogom, jakie są ustawiane europejskim rolnikom. 

W czwartek Parlament Europejski zatwierdził procedurę nadzwyczajną, mającą na celu wprowadzenie szybkich zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, zgodnych z zaproponowanym przez Komisję Europejską pakietem uproszczeń. 

Do głosowania ma dość podczas ostatniego posiedzenia plenarnego tej kadencji Parlamentu, czyli w dniach 22-25 kwietnia. Będzie to ostatnie posiedzenie przed wyborami do Europarlamentu. 

KRUS wypłaci rolnikom dodatkowe pieniądze. Ile można dostać "do ręki"?

Socjaliści i Demokraci przeciwko zmianie WPR

W sprawie zatwierdzenia zmian we Wspólnej Polityce Rolnej nie ma jednak pełnej zgody wśród europarlamentarzystów. 

Jak pisze portal Euractiv:

104 posłów do Parlamentu Europejskiego z kilku partii politycznych (Europejscy Socjaliści i Demokraci, Zieloni, Lewica, Renew) sprzeciwiło się przyspieszonemu przyjęciu, żądając debaty i głosowania w tej sprawie podczas następnej sesji plenarne.

Odpowiedzialnym za zebranie podpisów był francuski eurodeputowany Christophe Clergeau, który jest odpowiedzialny za kwestie środowiska i rolnictwa we frakcji Socjalistów i Demokratów. 

Nie zgadzam się, aby rezygnacja z zazieleniania WPR odbywała się w tajemnicy politycznej - mówił Christophe Clergeau podczas konferencji prasowej.

Warto wziąć pod uwagę, że z całą pewnością nieustające protesty wśród rolników są dla Parlamentu Europejskiego niewygodne ze względu na zbliżające się wybory. Sami ekolodzy wytykają politykom, że ucha działania obliczone są tym razem na utrzymanie własnego poparcia i objęcia kolejnej kadencji przez parlamentarzystów.

Greenpeace nazywa zmiany "trującym prezentem"

Przeciwni wprowadzeniu zmian we Wspólnej Polityce Rolnej są ekolodzy. Aktywiści z Greenpeace postawili przed siedzibą Parlamentu Europejskiego trzymetrowe jabłko z którego unosiły się kłęby zielonego dymu. Przedstawiciel Greenpeace skomentował sytuację rolników oraz zapowiadane zmiany w przepisach Wspólnej Polityki Rolnej. 

Rolnicy słusznie są wściekli. Małe i średnie gospodarstwa znikają, zjadane przez megagospodarstwa, ponieważ rolnicy utknęli pomiędzy tanim importem spoza UE a nieuczciwymi cenami narzucanymi przez dużych graczy rynkowych. Europejscy politycy, nie chcąc zrewidować niezrównoważonej polityki handlowej UE ani przeciwstawić się prześladowcom korporacji spożywczych i firm chemicznych, udają, że problemem jest ochrona przyrody w gospodarstwach rolnych. Pozbawienie ostatnich środków ochrony środowiska jest zatrutym prezentem dla rolników, który skaże ich na gorsze susze, powodzie i nieurodzaje, nie robiąc nic, aby zaradzić ich niepewnej sytuacji ekonomicznej - uważa dyrektor ds.polityki rolnej UE Greenpeace Marco Contiero.

Źródło: euractiv.fr