Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wspólna Polityka Rolna

Wspólna Polityka Rolna

Wspólna polityka rolna – wszystkie przedsięwzięcia dotyczące sektora rolnego, podejmowane przez Unię Europejską w celu wypełnienia postanowień zapisanych w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Obejmuje: rolnictwo, leśnictwo, uprawę winorośli oraz ogrodnictwo.

Komisja Europejska, Unia Europejska
13.04.2024 16:48 Będą szybkie zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej? Ekolodzy protestują

Portal Euractiv podał, że Parlament Europejski planuje wprowadzenie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej odpowiadających żądaniom strajkujący rolników europejskich. 

pieniądze pln
11.10.2023 09:32 Nawet 200 tys. zł dla młodego rolnika. Niedługo mija termin składania wniosków

Już tylko do 16 października 2023 r. młodzi rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie wsparcia w postaci bezzwrotnej premii w  wysokości 200 tys. zł.

banknoty
09.09.2023 17:52 Zmiana terminu składania wniosków o dopłaty dla części rolników

Dnia 08.09.2023 roku weszło w życie Zarządzenie nr 124/2023 Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wprowadza istotne zmiany w terminach składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla rolników działających w sektorze pszczelarskim. Te nowe wytyczne wprowadzają pewne modyfikacje w terminach i pozostają ważne w kontekście Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027.

Rolnik i tablet
04.09.2023 15:15 Nawet do 100 tys. euro dla organizacji producentów rolnych. Ruszył nabór wniosków

Dzisiaj rozpoczął się nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Dokumenty należy składać przez PUE ARiMR.

Pieniądze PLN
28.08.2023 14:28 Gigantyczne pieniądze dla rolników. Wnioski o pomoc można składać już od 30 sierpnia

Już 30 sierpnia 2023 r. rozpocznie się nabór wniosków o premie dla młodych rolników rozpoczynających samodzielne prowadzenie gospodarstwa. Wnioski można składać do 29 września włącznie. Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące pomocy. 

pieniądze
17.07.2023 17:00 Dopłaty dla pszczelarzy. Zmiana terminu naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła zmianę terminu naboru wniosków dla trzech interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, skierowanych do pszczelarzy. Dotyczy to programów: "Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych" (I.6.2.), "Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi" (I.6.3.) oraz "Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół" (I.6.5.).

Janusz Kowalski
24.06.2023 17:00 Nowości dla rolników. Inauguracja KSOW+

21 czerwca 2023 roku odbyła się uroczysta inauguracja Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ (KSOW+), która jest częścią nowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. KSOW+ zastępuje dotychczasową Sieć funkcjonującą w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Spotkanie inauguracyjne poświęcone było przedstawieniu celów i działalności KSOW+, a także prezentacji doświadczeń i przykładów projektów realizowanych w ramach poprzedniej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

wspólna polityka rolna wpr
19.03.2022 02:44 Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Wspólna polityka rolna jako zbiór przedsięwzięć obejmujących rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i uprawę winorośli, ma na celu wypełnienie postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Założenia wspólnej polityki rolnej mają wpływ na kierunek rozwoju sektora rolnego we wszystkich państwach Wspólnoty Europejskiej. Ogromną rolę odgrywają tutaj dwa filary WPR - dopłaty dla rolników i program rozwoju obszarów wiejskich. Czym jest wspólna polityka rolna Unii Europejskiej? Definicja WPRW artykule 39 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej określono cele wspólnej polityki rolnej i to głównie przez nie można tworzyć jej definicję. Mówiąc krótko: WPR jest zestawem przedsięwzięć dotyczących rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i uprawy winorośli zorientowanych na zwiększenie wydajności ww. sektorów w racjonalny sposób i gwarantujących bezpieczeństwo żywnościowe wszystkich mieszkańców Wspólnoty Europejskiej.

STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News
19.03.2022 02:40 "Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Niemalże trzy lata trwały negocjacje Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. Wśród zapisów przyjętego wczoraj porozumienia znalazł się między innymi większy nacisk na ochronę klimatu i środowiska. Wczoraj, 25 czerwca bieżącego roku udało się osiągnąć porozumienie w sprawie przepisów, które wpłyną na politykę rolną w Unii Europejskiej w najbliższych latach.

grzegorz puda
19.03.2022 02:38 Nieoczekiwane spotkanie górali z ministrem rolnictwa. Przedstawili swój postulat

Minister Grzegorz Puda opisał spotkanie na swoim profilu na portalu Twitter, dziękując bacom ze Związku Podhalan za wspólną dyskusję i wkład w kulturę Polski. Minister Grzegorz Puda spotkał się z bacami Bacowie ze Związku Podhalan skupili się na dyskusji dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej. Warto przypomnieć, iż takim mianem określa się wszelkie działania wobec sektora rolnego. Ich inicjatorem jest Unia Europejska, a dotyczą one rolnictwa, leśnictwa, uprawy winorośli oraz ogrodnictwa. Trudno jednak szukać w polskiej WPR konkretnego odniesienia do pasterstwa - a kwestia ta jest niebywale ważna dla Podhalan, którzy zamieszkują w dużej mierze obszary wiejskie i są odpowiedzialni m.in. za stan pastwisk. Problematyczną kwestią jest fakt, że bacowie często nie są właścicielami gruntów (czasami również owiec) - w efekcie nie są przewidziani na listach beneficjentów otrzymujących wsparcie z WPR. Mimo to produkują sery, wypasają owce, a także utrzymują pastwiska w dobrym stanie. Goście ministra Grzegorza Pudy wyrazili swój postulat, jakim jest ujęcie pasterstwa i ich działalności w WPR. Przy okazji bacowie powołali się na istniejące już strategie z krajów takich jak Rumunia, Czechy, Francja, Niemcy i Słowacja.

Greta Thunberg
01.04.2021 02:00 Greta Thunberg na temat rolnictwa i WPR. Konkretne wezwanie do Komisji Europejskiej

Jak wskazała proekologiczna aktywistka, nowa Wspólna Polityka Rolna jest niezgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego. Greta Thunberg apeluje o zmianę nowej WPRMłoda Skandynawka, która w tym roku skończyła osiemnaście lat, stała się twarzą międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony klimatu. Greta Thunberg w swoich przemówieniach wielokrotnie zwracała się do światowych liderów i polityków, wskazując, że zły stan klimatu na świecie wymaga zdecydowanych i natychmiastowych decyzji.Choć młoda aktywistka ma równie wielu fanów, co i krytyków, to nie można zaprzeczyć temu, że jej słowa są cytowane przez media na całym świecie. Po raz kolejny głośno o Grecie Thunberg zrobiło się po ostatnim spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, które odbyło się 30 marca 2021 roku. Przedmiotem rozmów online były sprawy klimatu w horyzoncie założeń nowej Wspólnej Polityki Rolnej (ang. Common Agricultural Policy). Na spotkaniu była obecna nie tylko Thunberg, ale też inne aktywistki: Luisa Neubauer, Anuna De Wever oraz Adélaïde Charlier. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Greta Thunberg stwierdziła, że założenia nowej WPR bezczeszczą paryskie porozumienie klimatyczne. Jak twierdzą aktywistki, Komisja Europejska mogłaby porzucić aktualne założenia WPR, jeśli Frans Timmermans wyraziłby na ich temat dezaprobatę. Sam wiceprzewodniczący KE po spotkaniu napisał na Twitterze, że Komisja Europejska chce, by WPR spełniała cele europejskiego Zielonego Ładu. Dodał, że choć nie jest to łatwe, jest cały czas możliwe.