RolnikInfo.pl > Uprawy > Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:33

Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR
Carola68/Pixabay

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się w oficjalnym piśmie do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie upraw pod tunelami. Grzegorz Leszczyński prezes PIR w korespondencji przytoczył problem, z którym zmaga się rolnik. 

Rolnik z województwa podlaskiego prowadzi dział specjalny produkcji rolnej. Jest to między innymi mikrozioła, rzodkiewka, czy kwiaty jadalne. Uprawy znajdują się w tunelach o łącznej powierzchni 25m2. Niestety, jedynymi odbiorcami produktów od rolnika były hotele i restauracje, które wciąż pozostają zamknięte.

- Z powodu ich zamknięcia, rolnik od kilku miesięcy nie generuje w swoim gospodarstwie żadnego dochodu - wskazuje prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Rolnicy nie mogą skorzystać z pomocy rządowej 

Jak wskazuje prezes Podlaskiej Izby Rolniczej, pomimo poniesionych przez pandemię koronawirusa strat, rolnik z przyczyn formalnych nie może uzyskać pomocy, którą oferuje rząd. Co więcej, rolnik nie jest jedyną osobą, która znajduje się w takiej sytuacji. Jak zaznacza prezes, wiele gospodarstw zmaga się z podobnymi problemami. W związku z dramatyczną sytuacją rolników, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o poinformowanie, z jakiego wsparcia mógłby skorzystać rolnik.

- Z nadzieją na uratowanie olbrzymich strat i przynajmniej częściowe zrekompensowanie zaległości finansowych, jakie wystąpiły w jego gospodarstwie z powodu koronawirusa, zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji, z jakich środków wsparcia mógłby skorzystać rolnik - monza przeczytać w piśmie do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Brak możliwości zbytu 

- W efekcie epidemii koronawirusa nastąpił znaczny spadek podaży warzyw i kwiatów jadalnych (ilości sprzedawanych warzyw, ziół, kwiatów jadalnych) u dotychczasowych kontrahentów, ograniczenie, a nawet brak możliwości zbytu - wskazał w piśmie prezes PIR. 

Do tego trzeba pamiętać o obostrzeniach, które obecnie obowiązują do 9 kwietnia bieżącego roku. Zgodnie z rozporządzeniem restauracje mogą działać jedynie na dowóz i na wynos. Zamknięte pozostają także hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze), a restauracjach hotelowych posiłki mogą być serwowane jedynie do pokoi. Co więcej, ograniczony został limit osób, które przebywać mogą na targach. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza, gov.pl,