RolnikInfo.pl
Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR

Carola68/Pixabay

Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Rolnik pomimo strat poniesionych przez pandemię koronawirusa nie może liczyć na pomoc rządu. W związku z dramatyczną sytuacją prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji, z

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się w oficjalnym piśmie do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie upraw pod tunelami. Grzegorz Leszczyński prezes PIR w korespondencji przytoczył problem, z którym zmaga się rolnik. 

Rolnik z województwa podlaskiego prowadzi dział specjalny produkcji rolnej. Jest to między innymi mikrozioła, rzodkiewka, czy kwiaty jadalne. Uprawy znajdują się w tunelach o łącznej powierzchni 25m2. Niestety, jedynymi odbiorcami produktów od rolnika były hotele i restauracje, które wciąż pozostają zamknięte.

- Z powodu ich zamknięcia, rolnik od kilku miesięcy nie generuje w swoim gospodarstwie żadnego dochodu - wskazuje prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Rolnicy nie mogą skorzystać z pomocy rządowej 

Jak wskazuje prezes Podlaskiej Izby Rolniczej, pomimo poniesionych przez pandemię koronawirusa strat, rolnik z przyczyn formalnych nie może uzyskać pomocy, którą oferuje rząd. Co więcej, rolnik nie jest jedyną osobą, która znajduje się w takiej sytuacji. Jak zaznacza prezes, wiele gospodarstw zmaga się z podobnymi problemami. W związku z dramatyczną sytuacją rolników, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o poinformowanie, z jakiego wsparcia mógłby skorzystać rolnik.

- Z nadzieją na uratowanie olbrzymich strat i przynajmniej częściowe zrekompensowanie zaległości finansowych, jakie wystąpiły w jego gospodarstwie z powodu koronawirusa, zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji, z jakich środków wsparcia mógłby skorzystać rolnik - monza przeczytać w piśmie do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Brak możliwości zbytu 

- W efekcie epidemii koronawirusa nastąpił znaczny spadek podaży warzyw i kwiatów jadalnych (ilości sprzedawanych warzyw, ziół, kwiatów jadalnych) u dotychczasowych kontrahentów, ograniczenie, a nawet brak możliwości zbytu - wskazał w piśmie prezes PIR. 

Do tego trzeba pamiętać o obostrzeniach, które obecnie obowiązują do 9 kwietnia bieżącego roku. Zgodnie z rozporządzeniem restauracje mogą działać jedynie na dowóz i na wynos. Zamknięte pozostają także hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze), a restauracjach hotelowych posiłki mogą być serwowane jedynie do pokoi. Co więcej, ograniczony został limit osób, które przebywać mogą na targach. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza, gov.pl,

Podobne artykuły

PULS Werbeagentur/Facebook

Uprawy

Wielki labirynt kukurydziany. Tegoroczny wzór także z przekazem

Czytaj więcej >
iAGRO TV / YouTube

Uprawy

Sezon w pełni. Czereśnie lądują za stodołą. "Tak się marnuje u nas towar"

Czytaj więcej >
mrirw

Uprawy

Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Nadchodzą afrykańskie upały? Prognozy pogody wskazują na jedno

Czytaj więcej >
naukowcy

Uprawy

Rewolucyjne zastosowanie moczu i piwa w rolnictwie. Naukowcy potwierdzili efekty

Czytaj więcej >
bez orki

Uprawy

Posiał kukurydzę bez orki. Norma w Ameryce, polscy rolnicy sceptyczni

Czytaj więcej >