RolnikInfo.pl
fotowoltaika

unsplash.com / fot. Science in HD

Rozwój fotowoltaiki w Polsce. Prognozowany wielki wzrost do 2025 roku

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Odnawialne źródło energii, jakim jest fotowoltaika, jest doskonałym pomysłem na zagospodarowanie rozległych przestrzeni na wsi. Wedle prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej do 2025 roku moc zainstalowanych paneli osiągnie pułap 7,8 GW. Co więcej, 2020 rok pokazał, że rozwój fotowoltaiki w naszym kraju przebiega dużo szybciej, niż pierwotnie zakładano.

Symptomatyczny jest fakt, iż nawet powszechny chaos spowodowany pandemią koronawirusa nie spowolnił rozwoju fotowoltaiki w Polsce - w grudniu minionego roku moc paneli przekroczyła 3,6 GW. 

Doskonałe wieści na temat fotowoltaiki w Polsce

Pod koniec 2020 roku w naszym kraju znajdowało się 457,4 tysięcy mikroinstalacji - ich liczba wzrosła aż o 200% w samym tylko drugim półroczu minionego roku. Widać jak na dłoni, że Polacy coraz chętniej inwestują w panele fotowoltaiczne. 

Jest to inwestycja dobra nie tylko dla środowiska naturalnego, ale w dłuższej perspektywie również dla domowego budżetu. Rolnicy są tutaj w uprzywilejowanej sytuacji, bo często dysponują połaciami ziemi, na których mogą zbudować mikroinstalację fotowoltaiczną.

W przypadku gospodarstw domowych inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się w ciągu około siedmiu lat - choć nie jest to krótki czas, to niezależność energetyczna jest tutaj ogromną zaletą. Fotowoltaika staje się coraz bardziej istotną i rozwiniętą gałęzią sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce.  

Rynek fotowoltaiki

Impulsem do wzrostu zainteresowania montażem paneli fotowoltaicznych wśród Polaków były m.in. programy Energia Plus i Mój Prąd, a także spadek cen paneli.

Program Mój Prąd zakłada dofinansowanie do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, których moc wynosi od 2 do 10 kW. Kolejna edycja tego programu ma wystartować również w 2021 roku.

Choć uderzenie COVID-19 w marcu i kwietniu 2020 roku zachwiało rynkiem fotowoltaiki, to branża na dłuższą metę nie odczuła wpływu kryzysu gospodarczego. Dowodem na to jest fakt, iż błyskawicznie przekroczono założenia planu zakładanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej w 2020 roku.

Plan ten zakładał, że wraz z końcem 2020 roku moc paneli fotowoltaicznych w Polsce osiągnie pułap około 2,5 GW. Poziom ten został osiągnięty dużo wcześniej, bo już w połowie ubiegłego roku.

Instytut Energii Odnawialnej założył, że wraz z końcem 2021 roku Polska osiągnie 4,2 GW mocy paneli fotowoltaicznych. Również tutaj wiadomości są bardzo optymistyczne - na obecną chwilę kraj nad Wisłą może pochwalić się poziomem mocy rzędu 3,7 GW.

Tendencja ta może wskazywać na to, że Polska będzie systematycznie zbliżała się do poziomu krajów zachodnich w kwestii procentowego udziału energii odnawialnych w produkcji energii elektrycznej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: swiatrolnika.info

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >