RolnikInfo.pl > Biznes > Rozwój fotowoltaiki w Polsce. Prognozowany wielki wzrost do 2025 roku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Rozwój fotowoltaiki w Polsce. Prognozowany wielki wzrost do 2025 roku

fotowoltaika
unsplash.com / fot. Science in HD

Symptomatyczny jest fakt, iż nawet powszechny chaos spowodowany pandemią koronawirusa nie spowolnił rozwoju fotowoltaiki w Polsce - w grudniu minionego roku moc paneli przekroczyła 3,6 GW. 

Doskonałe wieści na temat fotowoltaiki w Polsce

Pod koniec 2020 roku w naszym kraju znajdowało się 457,4 tysięcy mikroinstalacji - ich liczba wzrosła aż o 200% w samym tylko drugim półroczu minionego roku. Widać jak na dłoni, że Polacy coraz chętniej inwestują w panele fotowoltaiczne. 

Jest to inwestycja dobra nie tylko dla środowiska naturalnego, ale w dłuższej perspektywie również dla domowego budżetu. Rolnicy są tutaj w uprzywilejowanej sytuacji, bo często dysponują połaciami ziemi, na których mogą zbudować mikroinstalację fotowoltaiczną.

W przypadku gospodarstw domowych inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się w ciągu około siedmiu lat - choć nie jest to krótki czas, to niezależność energetyczna jest tutaj ogromną zaletą. Fotowoltaika staje się coraz bardziej istotną i rozwiniętą gałęzią sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce.  

Rynek fotowoltaiki

Impulsem do wzrostu zainteresowania montażem paneli fotowoltaicznych wśród Polaków były m.in. programy Energia Plus i Mój Prąd, a także spadek cen paneli.

Program Mój Prąd zakłada dofinansowanie do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, których moc wynosi od 2 do 10 kW. Kolejna edycja tego programu ma wystartować również w 2021 roku.

Choć uderzenie COVID-19 w marcu i kwietniu 2020 roku zachwiało rynkiem fotowoltaiki, to branża na dłuższą metę nie odczuła wpływu kryzysu gospodarczego. Dowodem na to jest fakt, iż błyskawicznie przekroczono założenia planu zakładanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej w 2020 roku.

Plan ten zakładał, że wraz z końcem 2020 roku moc paneli fotowoltaicznych w Polsce osiągnie pułap około 2,5 GW. Poziom ten został osiągnięty dużo wcześniej, bo już w połowie ubiegłego roku.

Instytut Energii Odnawialnej założył, że wraz z końcem 2021 roku Polska osiągnie 4,2 GW mocy paneli fotowoltaicznych. Również tutaj wiadomości są bardzo optymistyczne - na obecną chwilę kraj nad Wisłą może pochwalić się poziomem mocy rzędu 3,7 GW.

Tendencja ta może wskazywać na to, że Polska będzie systematycznie zbliżała się do poziomu krajów zachodnich w kwestii procentowego udziału energii odnawialnych w produkcji energii elektrycznej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: swiatrolnika.info