RolnikInfo.pl > Wiadomości > Gnojowica rozlała się na drodze pod Wrześnią. Ruch zablokowano na 1,5 godziny
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:33

Gnojowica rozlała się na drodze pod Wrześnią. Ruch zablokowano na 1,5 godziny

gnojowica
pixabay.com

Jak podaje portal epoznan.pl, utrudnienia na fragmencie drogi krajowej numer 92 trwały około 1,5 godziny. Obecnie ruch przebiega bez zakłóceń. 

Gnojowica wylała się na drodze pod Wrześnią

Do zdarzenia doszło 31 marca 2021 roku na odcinku drogi krajowej numer 92 w miejscowości Gutowo w gminie Września na terenie województwa wielkopolskiego.

Do wylania płynnych nieczystości na jezdnię doszło w wyniku rozszczelnienia zbiornika z gnojowicą na rondzie. Na miejscu pojawiła się w krótkim czasie policja, która zajęła się reorganizacją ruchu drogowego. 

Utrudnienia trwały około 1,5 godziny, a w tym czasie ruch w okolicy odbywał się wahadłowo.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Redakcja Rolnik Info próbowała otrzymać informacje na temat zdarzenia od wielkopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednakże ze względu na zdalny tryb pracy, żaden pracownik nie odbierał telefonu. 

Transport płynnych nieczystości

Płynne nieczystości pochodzące z gospodarstw rolnych, zwane również gnojowicą, są stosowane przez rolników jako nawóz naturalny. Drugim nawozem podobnego typu jest obornik. 

Gnojowica ma postać sfermentowanej mieszaniny z obór bezściółkowych i gromadzona jest w odpowiednich zbiornikach. Niestety, cysterny przewożące gnojowicę mogą niekiedy ulegać rozszczelnieniu. 

Warto podkreślić, że nawóz tego typu nie może być użytkowany w sposób niekontrolowany i bez ograniczeń ilościowych.

Wedle unijnego prawa gnojowica, gnojówka i obornik mogą być stosowane na użytkach rolnych w ilości maksymalnie 170 kilogramów azotu w czystym składniku w przeliczeniu na 1 hektar powierzchni.

Sytuacja, do której doszło na rondzie w Gutowie, nie stanowi potencjalnego zagrożenia dla środowiska naturalnego - może natomiast być znacznym utrudnieniem dla uczestników ruchu drogowego.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: epoznan.pl

Tagi: Nawóz Policja