gnojowica
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 31 Marca 2021

Gnojowica rozlała się na drodze pod Wrześnią. Ruch zablokowano na 1,5 godziny

Na drodze krajowej numer 92 doszło do nietypowej sytuacji: ze zbiornika maszyny rolniczej wylała się gnojowica. Zdarzenie miało miejsce wskutek rozszczelnienia zbiornika na płynne nieczystości.

Jak podaje portal epoznan.pl, utrudnienia na fragmencie drogi krajowej numer 92 trwały około 1,5 godziny. Obecnie ruch przebiega bez zakłóceń.

Gnojowica wylała się na drodze pod Wrześnią

Do zdarzenia doszło 31 marca 2021 roku na odcinku drogi krajowej numer 92 w miejscowości Gutowo w gminie Września na terenie województwa wielkopolskiego.

Do wylania płynnych nieczystości na jezdnię doszło w wyniku rozszczelnienia zbiornika z gnojowicą na rondzie. Na miejscu pojawiła się w krótkim czasie policja, która zajęła się reorganizacją ruchu drogowego.

Utrudnienia trwały około 1,5 godziny, a w tym czasie ruch w okolicy odbywał się wahadłowo.

Właściciel krów nie sprzątał obory przez 10 lat. Interweniowała Inspekcja WeterynaryjnaWłaściciel krów nie sprzątał obory przez 10 lat. Interweniowała Inspekcja WeterynaryjnaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Redakcja Rolnik Info próbowała otrzymać informacje na temat zdarzenia od wielkopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednakże ze względu na zdalny tryb pracy, żaden pracownik nie odbierał telefonu.

Transport płynnych nieczystości

Płynne nieczystości pochodzące z gospodarstw rolnych, zwane również gnojowicą, są stosowane przez rolników jako nawóz naturalny. Drugim nawozem podobnego typu jest obornik.

Gnojowica ma postać sfermentowanej mieszaniny z obór bezściółkowych i gromadzona jest w odpowiednich zbiornikach. Niestety, cysterny przewożące gnojowicę mogą niekiedy ulegać rozszczelnieniu.

Warto podkreślić, że nawóz tego typu nie może być użytkowany w sposób niekontrolowany i bez ograniczeń ilościowych.

Wedle unijnego prawa gnojowica, gnojówka i obornik mogą być stosowane na użytkach rolnych w ilości maksymalnie 170 kilogramów azotu w czystym składniku w przeliczeniu na 1 hektar powierzchni.

Sytuacja, do której doszło na rondzie w Gutowie, nie stanowi potencjalnego zagrożenia dla środowiska naturalnego - może natomiast być znacznym utrudnieniem dla uczestników ruchu drogowego.

gnojowica

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: epoznan.pl

Następny artykuł