Grzegorz Puda: "Dzięki moim staraniom sektor rolno-spożywczy został w KPO wyróżniony"
O "staraniach" ministra powiadomiono także na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie wskazano, że pieniądze pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy będą ogromną szansą zarówno dla przyspieszenia rozwoju, jak i dla wzmocnienia odporności polskiej wsi oraz sektora rolno-spożywczego.
Jak przekazano, dzięki szefowi resortu rolnictwa, sektor rolno-spożywczy otrzyma z KPO blisko 2,2 mld euro (6% całkowitego budżetu KPO). Dodatkowe wsparcie ma zostać przeznaczone także dla mieszkańców wsi, mowa o środkach przeznaczonych między innymi na termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz inwestycje samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich (cyfryzacja, budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego).
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Na inwestycje (zeroemisyjne połączenia autobusowe, infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym) na wsiach zaplanowano w Krajowym Planie Odbudowy 7,4 mld euro, czyli jak wskazuje resort rolnictwa 20,5% całkowitego budżetu KPO.
- Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla każdego mieszkańca Polski niezależnie od jego miejsca zamieszkania to szczególnie ważny priorytet inwestycyjny na najbliższe lata, dlatego w KPO oprócz środków na rozwój usług zdrowia na poziomie powiatowym przewidziano dodatkowe 4,392 mld euro (ponad 12,21% całkowitego budżetu KPO) w ramach komponentu D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” - powiadomiono na stronie resortu rolnictwa i zaznaczono, że środki na te inwestycje stanowić będą niemalże 95% z KPO.
Kwestia Krajowego Planu Odbudowy w ostatnich dniach
Przypomnijmy, Piotr Müller oraz Waldemar Buda powiadomili 3 maja bieżącego roku, że Krajowy Plan Odbudowy (KPO) został przesłany już do Komisji Europejskiej , o czym więcej pisaliśmy > tutaj <. Już następnego dnia w Sejmie odbyło się głosowanie nad wyrażeniem zgody na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja, która jest warunkiem utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy i wypłaty Polsce pieniądzy w ramach KPO została w Sejmie przegłosowana.
Jeszcze 4 maja przed głosowaniem w sprawie Krajowego Planu Odbudowy dyskutowali premier Mateusz Morawiecki oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski . Zarówno premier, jak i komisarz podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu, zaapelowali, by wszyscy, "którzy dobrze życzą całemu polskiemu rolnictwu i rolnikom" zagłosowali za ratyfikacją KPO. Więcej o spotkaniu Morawieckiego i Wojciechowskiego można przeczytać > tutaj <.
Natomiast 5 maja na konferencji prasowej pod Sejmem spotkali się poseł Lech Kołakowski, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz przedstawiciele AGROunii na czele z Michałem Kołodziejczakiem . Podczas konferencji prasowej zaznaczono, że pieniądze, które z KPO trafią na rolnictwo i obszary wiejskie są niewystarczające. Jak można przeczytać > tutaj <, Michał Kołodziejczak zapowiedział, na przyszły tydzień można się spodziewać protestów rolników.
W ramach Funduszu Odbudowy, Polska będzie miała 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek, czyli razem około 58 miliardów euro.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Pożar na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego. Z dymem poszły maszyny rolnicze i pasza
-
Dramatyczne sceny w Plutyczach, Gienek zabrany przez policję. AGROunia obiecuje pomoc
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródła: Twitter/Grzegorz Puda, MRiRW, Gov.pl