RolnikInfo.pl
Morawiecki, Wojciechowski - konferencja prasowa

Kancelaria Premiera/ Twitter

"Bezprecedensowe kwoty wsparcia dla rolnictwa". Spotkanie Morawieckiego i Wojciechowskiego

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Dzisiaj Mateusz Morawiecki spotkał się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju wsi Januszem Wojciechowskim. Jak powiadomiono, rozmowy dotyczyły Krajowego Planu Odbudowy. Po spotkaniu premier razem z komisarzem odbyli wspólną konferencję prasowej, na które zaapelowano do wszystkich sił politycznych, by podczas dzisiejszego głosowania poprzeć Krajowy Plan Odbudowy.

Jak powiadomił wczoraj podczas konferencji prasowej Piotr Müller, dzisiaj rano miało się odbyć spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Zgodnie ze słowami Müllera, Morawiecki razem z Wojciechowskim mieli rozmawiać na temat na temat wdrażania środków unijnych w zakresie rolnictwa, plus Krajowego Planu Odbudowy. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem unijnego komisarza ds. rolnictwa i premiera. 

- Fundusze unijne pomogą w rozwoju polskiego rolnictwa, pomogą w sposób niezwykle wydatny, a to tez dlatego, że w procesie negocjacji, (...) udało się dla polskiego rolnictwa wypracować bezprecedensowe kwoty wsparcia - zaznaczył premier już na początku konferencji prasowej. 

Zgodnie ze słowami Mateusza Morawickiego "droga rozwoju Polski wiedzie przez rolnictwo". Rozwój ten, zdaniem premiera, będzie możliwy dzięki wyrównaniu szans dla rolników, chodzi między innymi o wyrównanie do średniej unijnej dopłat oraz dzięki specjalnym programom (rolniczy handel detaliczny, skrócenie drogi od pola do stołu). Jak wskazał Morawiecki, wszyscy, którzy dobrze życzą całemu polskiemu rolnictwu i rolnikom, powinni zagłosować za przyjęciem całego pakietu. Podczas konferencji Mateusz Morawiecki przyznał, że wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami przedsiębiorców rolnych, by porozmawiać o potrzebach polskiej wsi. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Pamiętajmy, dzisiejsze głosowanie w Sejmie, to nie tylko Krajowy Plan Odbudowy, to także środki unijne na polskie rolnictwo na kolejne siedem lat - podkreslił Mateusz Morawiecki. 

"Nigdy w przeszłości na polską wieś i polskie rolnictwo nie trafiły tak wielkie pieniądze" 

- Jeśli weźmiemy pod uwagę razem budżet na Wspólną Politykę Rolną plus to, co jest w Planie Odbudowy, a więc 32,2 miliarda w WSP plus 2,5 miliarda w Planie Odbudowy, to jest 34,5 mld euro, to rzeczywiście to jest 150 miliardów złotych, nigdy w przeszłości na polską wieś i polskie rolnictwo nie trafiły tak wielkie pieniądze, jak te przewidziane w tym budżecie na siedem lat - zaznaczył Janusz Wojciechowski. 

Jak podkreślił Janusz Wojciechowski, w Krajowym Planie Odbudowy znalazło się wsparcie na przetwórstwo oraz na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym na obszarach wiejskich. Janusz Wojciechowski zaapelował do wszystkich sił politycznych, żeby zagłosowały za przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy, by jak najszybciej było możliwe wdrożenie KPO do realizacji.

Krajowy Plan Odbudowy trafił do KE 

Wczoraj podczas konferencji prasowej rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy przed KPRM przekazane zostało, że Krajowy Plan Odbudowy został przesłany do Komisji Europejskiej. Podczas krótkiej konferencji prasowej Buda podkreślił, że w KPO uwzględnione zostały między innymi propozycje rolników, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. 

Dzisiaj podczas nadzwyczajnego posiedzenia w Sejmie odbędzie się głosowanie nad rządowym projektem ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej. Zgodnie z harmonogramem obrad pierwsze czytanie miało się odbyć we wtorek o godzinie o godz. 9 na wspólnym posiedzeniu komisji finansów publicznych i komisji spraw zagranicznych, drugie czytanie, po którym zostanie przeprowadzone głosowanie, ma odbyć się o godzinie 16.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Kancelaria Premiera/ Facebook, Twitter, Money.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >