RolnikInfo.pl
Krajowy Plan Odbudowy - ostateczna wersja

Kancelaria Premiera/Facebook

"Uwzględniliśmy propozycje rolników". Krajowy Plan Odbudowy przesłany do KE

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Dzisiaj po o godzinie 16:00 rozpoczął się briefing prasowy rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy przed KPRM. Podczas spotkania z dziennikarzami Waldemar Buda poinformował, że Krajowy Plan Odbudowy (KPO) został przesłany już do Komisji Europejskiej. Jak zaznaczył Buda, uwzględnione zostały w nim między innymi propozycje rolników.

W miniony piątek Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowego Planu Odbudowy, natomiast dzisiaj dokument został przesłany do Komisji Europejskiej. Podczas dzisiejszej konferencji przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Waldemar Buda powiadomił, że przed południem odbyło się spotkanie komisji, na którym przedyskutowano raz jeszcze szczegóły KPO.

- Co się w nim znajduje? To wszystko, co mogli Państwo już zobaczyć, ponieważ Rada Ministrów w piątek 30 kwietnia zatwierdziła ten plan. Przede wszystkim są w nim wszystkie uwagi, które przedstawiła nam Lewica, które wynegocjowaliśmy, są uwagi, które wypłynęły w ramach konsultacji społecznych, przede wszystkim dotyczące samorządów i rolnictwa - zaznaczył Buda. 

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przyznał, że na dziś Krajowy Plan Odbudowy nie podlega już żadnej weryfikacji. Buda zaapelował także, by jutro wszyscy zagłosowali nad ratyfikacją, żeby już w okresie letnim skorzystać z pierwszych środków, jakie mogą  napłynąć do Polski. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Spotkanie Wojciechowskiego i Morawieckiego 

Co ciekawe, Piotr Müller zaznaczył, że już jutro około 9:00 premier Mateusz Morawiecki spotka się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa - Januszem Wojciechowskim. A o czym dyskutować będą podczas spotkania Morawiecki i Wojciechowski?

- Przede wszystkim na temat wdrażania środków unijnych w zakresie rolnictwa, plus Krajowego Planu Odbudowy, czyli tego komponentu dotyczącego przetwórstwa, bo środki na politykę rolną są w gigantycznej części w klasycznym budżecie unijnym, ale również i w Krajowym Planie Odbudowy - zaznaczył Müller. 

Jak dodał Waldemar Buda, mowa o łącznej kwocie ponad 2,5 mld euro, a "dużo, dużo więcej" przeznaczone zostanie na tereny wiejskie.

Krajowy Plan Odbudowy 

Przypomnijmy, budżet Funduszu Odbudowy dla Polski wyniesie 58,1 mld euro (23,9 mld euro dotacji, 34,2 mld pożyczek). Jak wskazano na rządowej stronie, pieniądze z KPO w "największym skrócie" mają trafić na prorozwojowe inwestycje, a należy do nich wsparcie między innymi transformacji cyfrowej, dostępności systemu ochrony zdrowia, czy inwestycji infrastrukturalnych. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Kancelaria Premiera/Facebook, Gov.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >