Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > IMGW wydało pilne alerty. W części kraju silne burze z gradem i wysoki stan wód
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 16.05.2021 02:00

IMGW wydało pilne alerty. W części kraju silne burze z gradem i wysoki stan wód

pogoda
ventusky.com

Niewykluczone są nawałnice, ulewny deszcz, opady gradu i burze. Dodatkowo synoptycy ostrzegają przed drastycznie podnoszącymi się poziomami wód. 

IMGW z informacjami pogodowymi

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne pierwszego (i w jednym przypadku drugiego) stopnia. Będą one w większości miejsc obowiązywały od 16 do 17 maja 2021 roku. Oznacza to niemałe kłopoty dla rolników - dbanie o młode rośliny z pewnością stanie się dużym wyzwaniem.

Na powyższej mapie pochodzącej z oficjalnej strony IMGW możemy zaobserwować obszary, które wchodzą w skład regionów zagrożonych burzami z gradem. Niewykluczone, że opady bryłek lodu wywołają straty na polach rolników.

Burzowe nawałnice wystąpią na zaznaczonej na żółto części Polski z prawdopodobieństwem nawet do 90%. Informacje przekazywane przez portal ventusky.com pokrywają się z danymi przekazywanymi przez IMGW - kolejne dni miną pod znakiem bardzo intensywnych opadów i burz.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Ostrzeżenia hydrologiczne

Wspomniane już wcześniej alerty hydrologiczne zostały wydane na obszarze południowo-wschodniej Polski, co IMGW zaznaczył na poniższej mapie kolorem żółtym:

Gwałtownych wzrostów stanów wody pierwszego stopnia mieszkańcy zaznaczonych obszarów mogą się spodziewać od 16 do 17 maja 2021 roku. Prawdopodobieństwo wystąpienia utrudnionych warunków wynosi - zgodnie z oceną specjalistów IMGW - średnio 60%.

Warto jednak zwrócić uwagę na mały, choć istotny szczegół - jest nią odcinek Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia hydrologicznego.

Tutaj sytuacja jest znacznie poważniejsza - nie dość, że prawdopodobieństwo wezbrania wody powyżej stanów ostrzegawczych wynosi aż 95%, to może potrwać od 16 do 19 maja 2021 roku.

Jak natomiast przedstawiają się prognozy pogody na najbliższy tydzień? Mapy meteorologiczne portalu ventusky.com jasno pokazują, że deszczowa aura szybko nie odejdzie - w poniedziałek (17.05) opady skoncentrują się w zachodniej i północnej części Polski, a od wtorku do czwartku (18-20.05) nadal nie będzie można liczyć na intensywne słońce. 

Dopiero w piątek (19.05) deszcz przesunie się nad Podlasie i część Lubelszczyzny, by w sobotę i niedzielę (20-21.05) na nowo przywitać nas przekropną aurą. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: imgw.pl, ventusky.com

Tagi: Wiosna Miasto