RolnikInfo.pl
Bobry - izba rolnicza

imago/blickwinkel/EAST NEWS

Izba Rolnicza w obronie rolników. Kwestia zniesienia ochrony i przywrócenia polowań na bobry

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

- Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej nie jest przeciwny ochronie zwierząt, ale jednocześnie musi bronić interesu rolników i dbać o środowisko - wskazano w piśmie skierowanym do Ministerstwa Środowiska i Klimatu w sprawie zniesienia ochrony i przywrócenia polowań na bobry.

Jeszcze 16 kwietnia bieżącego roku Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej na wniosek Rady Powiatowej DIR Powiatu Lubińskiego zwrócił się do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o możliwość zarówno zniesienia ochrony, jak i przywrócenia polowań na bobry. Jak wskazano, na obszarze Dolnego Śląska obserwowane jest występowanie bobrów w większości cieków wodnych.

Zdaniem Zarządu DIR bobry doprowadzają do znacznych szkód na polach rolników, niszczą drzewa, siedliska ptaków i zwierząt, a także poprzez budowanie tam doprowadzają do podtapiania pól i łąk. Jednocześnie podejmowanie działań, by uzyskać zgodę na odstrzał bobrów, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. 

- Już na etapie wskazania myśliwego, który dokona selekcyjnego odstrzału, występuje problem, gdyż myśliwi nie chcą tego dokonać w obawie przed ewentualnymi protestami ekologów - wskazano w piśmie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Jak można byłoby ten problem rozwiązać zdaniem Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej? Jak wskazano w piśmie, odpowiedzią mogłoby być włączenie odstrzałów bobra do planów, jakie ustalane są przez Koła Łowieckie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

A co na to wszystko Ministerstwo Klimatu i Środowiska? 

W odpowiedzi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazano, że w stosunku do bobrów fakt objęcia ich ochroną nie uniemożliwia podejmowanie działań. Co więcej, regionalni dyrektorzy środowiska mogą wydać zezwolenie na między innymi: płoszenie, niepokojenie, umyślne zabijanie, niszczenie siedlisk oraz usuwanie żeremi i tam. Dodatkowo regionalny dyrektor ochrony środowiska w zarządzeniu może określić warunki wykonywania czynności, czyli istnieje możliwość na "elastyczne dostosowywanie wykonywania czynności" zgodnie z potrzebami, jakie występują na danym obszarze.

Jednocześnie przypomniane zostało, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego porozumiały się odnośnie do wprowadzania do stosowania instrukcji, która określa reguły postępowania przy ograniczaniu populacji bobra. Nie mniej jednak, prace nad zmianami przepisów nie są prowadzone. 

- Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, że istnieją mechanizmy pozwalające na regulowanie populacji bobra w skali lokalnej, prace nad wprowadzeniem przepisów, które ograniczyłyby populację tego gatunku w skali kraju nie są aktualnie prowadzone - zaznaczono w odpowiedzi. 

Zezwolenia są wydawane, ale nie są realizowane 

W odpowiedzi na pismo Dolnośląskiej Izby Rolniczej zamieszczone zostały dane dotyczące bobrów objętych zezwoleniami na umyślne zabicie i liczbę zabitych bobrów na podstawie wydanego zezwolenia. Dla przykładu w 2019 roku wydano 305 decyzji na zabicie bobra europejskiego, z czego liczba bobrów objętych zezwoleniami na umyśle zabicie wyniosła 8391+9 rodzin, a zabito 274 bobry. 

Fot. Pismo Ministerstwa Klimatu i Środowiska/ DPO-WOŚ.055.22.2021.AO

Ile bobrów jest w Polsce?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku populacja bobra w Polsce wyniosła 24 464 osobników. W poprzednich latach populacja wynosiła odpowiednio:

  • 2010 rok - 68 993 osobników,

  • 2013 rok - 96 658 osobników, 

  • 2018 rok - 127 173 osobniki. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: DIR, GW

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >