Jabłko oficjalnym owocem prezydentury Polski. Będą się nim zajadać w Brukseli
Jeden z najbardziej kojarzonych z polskim narodem owoców, zostanie wyróżniony podczas wydarzeń związanych z rozpoczęciem prezydentury Polski w Radzie Unii Europejskiej. Sadownicy mają niezwykłe powody do dumy, gdyż to właśnie owoc z polskich sadów zostanie wypromowany i stanie się wizytówką naszego kraju. Poprzednio zrobiono tak z innym popularnym owocem.
To ten owoc kojarzy się z Polską najbardziej
Polska to największy producent jabłek w całej Europie oraz czwarty co do wielkości na świecie. Żadne inne państwo europejskie nie może równać się z naszym pod względem powierzchni upraw sadowniczych.
Na światowo-europejski rynek trafiają jabłka łącznie ze 150 000 hektarów polskich sadów jabłkowych, z czego produkcja ekologiczna obejmuje 5500 ha sadów. Średnio jesteśmy w stanie wyprodukować około 4 mln ton jabłek rocznie, z czego 172 000 tony stanowią jabłka ekologiczne.
W 2023 roku Polska wyeksportowała w sumie 817 000 ton tego owocu. Od 50 do 70 proc. produkcji rocznej zostaje przetworzone, a na nasze stoły trafiają zagęszczone i niezagęszczone soki z jabłek, dżemy, kompoty i wiele innych produktów.
Jabłko zostało docenione jako oficjalny owoc prezydentury Polski
Jako największy producent jabłek w UE, mamy wreszcie powód do dumy narodowej, bowiem polskie jabłko zostało uznane za oficjalny owoc przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. To właśnie jabłka z naszych sadów zostaną podane uczestnikom wydarzeń prezydencji w Polsce i Brukseli.
Kiedy poprzednim razem Polska stała na czele Rady UE w 2011 roku, podczas prezydentury wypromowane zostały rodzime truskawki. Wówczas truskawki stały się niepowtarzalną wizytówką polskiego rolnictwa. Teraz wybierając polskie jabłka, uczestnicy wydarzenia doświadczą autentycznego smaku naszego kraju, przy jednoczesnym wsparciu polskich sadowników.
Polskie jabłka uwielbiane za granicą. W kuchni must have
Produkcja polskich jabłek to nie tylko powód do dumy, ale także sposób na generowanie zysków. Naszymi jabłkami chętnie zajadają się Niemcy, Rumuni, Hiszpani, Szwedzi, Holendrzy czy Francuzi. Polskie jabłka trafiają także poza Unię Europejską, do Kazachstanu, Egiptu, Indii, Arabii Saudyjskiej czy nawet do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Polacy uwielbiają przetwory z jabłek. Flagowym produktem jabłkowym są zagęszczone i niezagęszczone soki jabłkowe, a około 40% wyprodukowanych w Polsce soków trafia na niemieckie stoły . Austriacy także rozkoszują się w wyjątkowym smaku soków jabłkowych.
Inne przetwory z jabłek obejmują musy jabłkowe, pieczone jabłka i nadzienia do wyrobów cukierniczych i konfitury. Nie możemy przecież zapomnieć o ulubionym deserze składającym się z jabłek, czyli o szarlotce.
Jabłka są także idealnym dodatkiem do sałatek czy dań mięsnych. Od niepamiętnych czasów gospodynie konserwowały jabłka na zimę, zamykając w słoikach niepowtarzalny ich smak w postaci kompotów, dżemów i przecierów, które były potem rewelacyjne jako dodatek do ciast i deserów.