Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Prezydencja będzie kluczowa dla rolników. Polska chce ograniczyć import z Ukrainy
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 26.12.2024 22:36

Prezydencja będzie kluczowa dla rolników. Polska chce ograniczyć import z Ukrainy

Czesław Siekierski
fot. Pawel Wodzynski, East News

1 stycznia 2025 roku Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie UE. O priorytetowych założeniach naszej prezydencji w obszarze rolnictwa poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Polska skupi się na Wspólnej Polityce Rolnej, bezpieczeństwie żywnościowym oraz na imporcie. „Będziemy chcieli znacznie ograniczyć otwartość UE na towary z Ukrainy” – powiedział. 

Ambitne plany Polski w dziedzinie rolnictwa UE

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że jednym z głównych zadań polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie prowadzenie intensywnych prac nad nową koncepcją polityki rolnej - dostosowaną do wyzwań XXI wieku. Polska zamierza również wspierać rozwój obszarów wiejskich, zwracając uwagę na finansowanie z różnych źródeł oraz przeciwdziałanie depopulacji wsi. 

Szef resortu podkreślił też konieczność ponownego przyjrzenia się importowi z Ukrainy. 

Tyle rolnicy zapłacą pracownikom w 2025 r. Szykują się większe wydatki Bez tego nie dostaniesz renty wdowiej. Lepiej się pospieszyć

Bezpieczeństwo żywnościowe, WPR i kwestia Ukrainy

Jak zapowiedział Czesław Siekierski, w ramach prezydencji Polska zintensyfikuje prace nad dokumentem strategicznym, który wyznaczy przyszłość Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) po 2027 roku. Jej głównym celem będzie udzielenie odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rolnictwa i środowiska. 

Kolejnym kluczowym obszarem ma być bezpieczeństwo żywnościowe. Polska skoncentruje się na zapewnieniu trwałej produkcji żywności odporniejszej na zmiany klimatyczne. Minister podkreślił znaczenie rozwoju technik genomowych, które umożliwią przystosowanie roślin do trudnych warunków. Jednocześnie Polska zamierza kontynuować przegląd Zielonego Ładu, uwzględniając zrównoważony rozwój oraz akceptowalne rozwiązania dla rolników.

Siekierski nie kryje też ambicji związanych z rozwojem obszarów wiejskich. Jak stwierdził, podczas polskiego przewodnictwa w tym obszarze mają działać różne polityki, a wszelkie działania mają mieć zapewnione zdywersyfikowane finansowanie. 

Myśmy bardzo zabiegali o to, by była równość w dostępie do osiągnięć hodowlanych, żeby nie były poszkodowane małe firmy hodowlane, które ze względu na swoją słabszą pozycję ekonomiczną przegrywają konkurencję z wielkimi korporacjami w tym zakresie - wyjaśnił cytowany przez PAP szef resortu rolnictwa.

Polska będzie aktywna także w sprawach zewnętrznych, w tym w negocjacjach z Mercosur oraz przygotowaniach do akcesji Ukrainy do UE. Minister Siekierski podkreślił, że po 2025 roku, kiedy wygaśnie obecna umowa handlowa z Ukrainą, konieczne będzie wprowadzenie zmian w polityce rolnej, by chronić interesy europejskich rolników.

Będziemy chcieli znacznie ograniczyć otwartość UE na towary z Ukrainy, bo to narusza stabilność rynków europejskich, ale także będziemy mówić o tym, jaka powinna być Wspólna Polityka Rolna związana z rozszerzeniem Unii o Ukrainę czy o inne kraje – powiedział Siekierski.

Kombajn fot Pxhere.jpg
fot. Pxhere

Ważne wydarzenia dla polskiego rolnika

Podczas swojej prezydencji Polska zorganizuje też szereg spotkań, które umożliwią dyskusję nad ważnymi kwestiami rolniczymi na szczeblu międzynarodowym. Wśród najważniejszych wydarzeń zaplanowanych na 15-17 czerwca 2025 roku znajduje się nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, które odbędzie się w Warszawie. 

5 czerwca 2025 roku w Warszawie odbędzie się konferencja na temat Wspólnej Polityki Rolnej dla bezpieczeństwa żywnościowego. Za to od 8 do 10 maja 2025 roku w Poznaniu potrwa Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi. Obie inicjatywy mają na celu stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów oraz omawiania kluczowych zagadnień dotyczących przyszłości rolnictwa w Europie.