Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Już jutro 10. rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Rolnicy nadal pamiętają
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Już jutro 10. rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Rolnicy nadal pamiętają

andrzej lepper
PIOTR KOWALCZYK/East News

Już jutro, 5 sierpnia 2021 roku, przypada dziesiąta rocznica śmierci lidera Samoobrony - Andrzeja Leppera. Rolnik był jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci sceny politycznej po roku 1989.

Na początku sierpnia 2011 roku Polskę obiegła niespodziewana i tragiczna wiadomość - Andrzej Lepper odebrał sobie życie.

Andrzej Lepper - rolnik i polityk

Andrzej Lepper miał zarówno wielu zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, lecz jedno jest pewne - charakterystyczny działacz społeczny walczący o polską wieś nie pozostawiał nikogo obojętnym.

Urodzony 13 czerwca 1954 roku w Stowęcinie, od samego początku swoje życie związał z zawodem rolnika. Nie każdy wie, że od 1980 roku był właścicielem gospodarstwa w Zielnowie - to właśnie tam od lat 90. hodował strusie i bizony.

Życie w krótkim czasie uświadomiło Andrzejowi Lepperowi, że rzeczywistość na polskiej wsi wymaga zdecydowanych zmian. Z tego względu rolnik zdecydował się wejść na ścieżkę kariery politycznej, zakładając partię o nazwie Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Problemy i tragiczna śmierć

Andrzej Lepper w zawrotnym tempie zaczął robić karierę polityczną, a jego nazwisko było znane każdemu Polakowi.

Nie zawsze poprawny politycznie, wyrażał swoje zdanie bez ogródek, dzięki czemu zyskał grono zagorzałych zwolenników, jak i surowych krytyków.

Lider Samoobrony był m.in. ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Ponadto był wicemarszałkiem Sejmu IV i V kadencji.

Piastował stanowisko posła od 2001 do 2007 roku. Co więcej, ubiegał się o fotel prezydencki w wyborach w 1995, 2000, 2005 i 2010 roku.

W ostatnich latach życia sukcesy polityczne Andrzeja Leppera nieco przygasły - nie dostał się m.in. do parlamentu, a wyniki wyborów prezydenckich okazały się być sporym rozczarowaniem.

Nikt nie spodziewał się, że 5 sierpnia 2011 roku Polskę obiegnie informacja o nagłej śmierci lidera Samoobrony. Choć oficjalnie ustalono, że Andrzej Lepper targnął się na swoje życie, wielu jego zwolenników ma odmienne zdanie na ten temat.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]