RolnikInfo.pl
komisja europejska

unsplash.com / fot. Dan-Cristian Pădureț

KE o planie działań ws. rozwoju produkcji ekologicznej. 25% ekologicznych upraw do 2030 roku

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

25 marca br. Komisja Europejska na swojej stronie internetowej opublikowała plan działań dotyczący rozwoju produkcji ekologicznej w unijnym rolnictwie. Propozycje UE nie zawsze budzą aprobatę wśród rolników - faktem jest jednak, że współczesne rolnictwo m

Warto dodać, że Komisja Europejska wyznaczyła cel, jakim jest zajęcie 25% powierzchni wszystkich użytków rolnych uprawami ekologicznymi do 2030 roku.

Komisja Europejska o zmianach na rzeczy klimatu

Zmiany klimatyczne nie są ani teorią, ani opinią - są niepodważalnym faktem, którego oznaki widzimy na co dzień. WWF podaje, że w porównaniu do czasu sprzed epoki przemysłowej, działania ludzi na Ziemi przyczyniły się do podniesienia średniej temperatury o 1 stopień Celsjusza.

Choć może wydawać się to niewiele, to nic bardziej mylnego - katastrofa klimatyczna może nadejść szybciej, niż przewidujemy.

Istotnym progiem średniej temperatury na naszej planecie jest 1,5 stopnia Celsjusza - by go nie przekroczyć, wszystkie kraje muszą stać się neutralne klimatycznie do 2050 roku. Unia Europejska z każdym rokiem coraz bardziej podkreśla konieczność podejmowania działań w tym kierunku, a wiele zmian ma dotknąć m.in. rolnictwo.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

WWF wskazuje, że do 2030 roku należy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych na świecie o połowę. Plan działań ws. lepszego rozwoju produkcji ekologicznej w unijnym rolnictwie został stworzony w zgodzie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ze strategią na rzecz różnorodności biologicznej i strategią Od pola do stołu.

W dokumencie czytamy, że ekologiczne pola są w 30% bardziej zróżnicowane biologicznie, ich właściciele osiągają wyższe dochody, a zwierzęta hodowane w ekologicznych gospodarstwach cieszą się lepszym zdrowiem.

Działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej

Jak możemy przeczytać w dokumencie opublikowanym przez Komisję Europejską, w ciągu ostatnich dziesięciu lat na terenie Unii Europejskiej powierzchnia ekologicznych upraw zwiększyła się o prawie 66% - od 8,3 milionów hektarów w 2009 roku do 13,8 milionów hektarów w 2019 roku.

Obecnie powierzchnia wszystkich pól w krajach UE, które uprawiane są w sposób ekologiczny, wynosi 8,5%. Komisja Europejska chce przeznaczyć specjalny budżet na akcję promującą żywność organiczną, a także na popularyzację unijnego logo sygnującego produkty ekologiczne. Działania te mają podnieść świadomość konsumentów na temat wartości żywności z gospodarstw ekologicznych i napędzić konsumpcję.

Kolejnym krokiem ma być skierowana do rolników zachęta do przekształcania tradycyjnych gospodarstw na te kierujące się ideałami ekologicznymi. Komisja Europejska zapowiada m.in. wspieranie organizacji łańcuchów dostaw żywności i lokalnego rolnictwa oraz zachęcanie do żywienia zwierząt gospodarskich zgodnie z zasadami ekologii.

Trzeci, ogólny kierunek rozwoju dotyczyć ma zwiększenia udziału gospodarstw ekologicznych w budowaniu zrównoważonego rolnictwa w Unii Europejskiej. Wszystkich działań przedstawionych przez Komisję Europejską jest 23 - będą one implementowane jeszcze w 2021 roku. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: ec.europa.eu, WWF

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >