Kolejne stada drobiu zarażone chorobą. Hodowcy zaniepokojeni, co ze szczepionką?
W Polsce pojawiają się kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu. To obok ptasiej grypy najgroźniejsza choroba, która może dotknąć ptactwo. Hodowcy są coraz bardziej zaniepokojeni. Co ze szczepionką? Przedstawiamy szczegóły.
Problem rzekomego pomoru drobiu nasila się
Już pod koniec 2024 roku w mediach pojawiły się doniesienia dotyczące nowych ognisk rzekomego pomoru w Polsce. Wcześniej choroba ta występowała w naszym kraju incydentalnie. Jednak w ostatnich tygodniach nastąpił niepokojący wzrost zachorowań . Do końca 2024 r. odnotowano 21 ognisk, a 2025 rok przyniósł kolejne pięć.
Sytuacja jest naprawdę poważna i wzbudza duży niepokój wśród hodowców. Kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu przynoszą ogromne straty. A co ze szczepionką przeciwko chorobie?
Zobacz także: Groźna choroba zwierząt blisko granic Polski. Zapowiedziano rygorystyczne kontrole
Rzekomy pomór drobiu w Polsce. Co ze szczepionką?
Dariusz Goszczyński prezes KRD-IG, cytowany przez portal Farmer.pl podkreślił, że w przypadku problemu rzekomego pomoru drobiu mamy szczęście w nieszczęściu. W Polsce dostępne są bowiem skuteczne szczepionki przeciwko tej chorobie. Podanie dawki podstawowej i przypominającej zapewnia wysoki poziom przeciwciał.
Szczepionki mają jeszcze jedną zaletę. Zaszczepienie zwierząt nie będzie miało negatywnych skutków dla możliwości eksportowych naszego sektora. Dodatkowo rozwiązanie jest tanie, więc nie będzie dużym ciosem dla budżetu hodowców. Szczepionki spełnią jednak swoje zadanie tylko pod jednym warunkiem .
Tylko w tym przypadku szczepionka zadziała
Jednak, aby szczepienia spełniły swoje zadanie i stworzyły rodzaj „zbiorowej odporności” konieczne jest to, by były one prowadzone we wszystkich stadach. Dotyczy to nie tylko stad komercyjnych, ale też przydomowych. Brak działań w zakresie bioasekuracji i szczepień w niekomercyjnych gospodarstwach będzie negatywnie oddziaływał na wszystkich producentów w regionie - przekazał Dariusz Goszczyński prezes KRD-IG w rozmowie z portalem Farmer.pl
Rzekomy pomór drobiu to groźna, wysoce zaraźliwa choroba wirusowa , której skutki niosą ze sobą znaczne straty dla hodowców. Choroba charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Objawia się następującymi symptomami: łzawienie i obrzęk wokół oczu, kaszel, duszność i podwyższone upadki, obniżona nieśność i jakość jaj, możliwą depigmentację skóry, możliwy skręt szyi, paraliż, krwawa biegunka.