RolnikInfo.pl
warzywa rzodkiewka

unsplash.com / fot. Jo Lanta

Kompletnie nowy sposób uprawy warzyw i owoców. Trwają przygotowania do rolnictwa na Marsie

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W 2015 roku NASA poinformowała o pierwszych wyhodowanych w przestrzeni kosmicznej warzywach. Tym razem naukowcy z Niemiec pochwalili się efektami upraw ze szklarni na Antarktydzie, która umożliwi produkcję żywności na Marsie i na Księżycu.

Sekret omawianej metody uprawy roślin polega na umieszczaniu ich w systemie aeroponicznym, w którym korzenie nie mają w ogóle styczności z glebą. Prace nad projektem prowadzą naukowcy z Niemiec we współpracy z NASA. 

Rolnictwo przyszłości w przestrzeni kosmicznej?

To, co jeszcze niedawno brzmiało jak żart lub szalona wizja inspirowana filmami science-fiction, staje się rzeczywistością na naszych oczach. Naukowcy z Niemiec i NASA opracowali nowatorski sposób uprawy roślin, który umożliwia produkcję żywności w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gleby.

Lokalizacjami, w których próżno poszukiwać ziemi, są z całą pewnością ciała niebieskie takie jak Mars czy Księżyc. Na jakiej zasadzie działa opracowywana przez naukowców szklarnia nowej generacji? 

Sekret uprawy roślin tkwi w tym, że umieszczane są one w systemie aeroponicznym. Innymi słowy - korzenie zwisają swobodnie w powietrzu, a roślina pozyskuje substancje odżywcze niezbędne do swojego rozwoju poprzez specjalną mgiełkę rozpylaną przez ogrodników.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Po co to wszystko?

Wielu z nas trudno wyobrazić sobie sytuację, w której można porzucić życie na Ziemi na poczet Marsa czy Księżyca. Po co w takim razie prowadzić badania nad rolnictwem w przestrzeni kosmicznej?

Okazuje się, że tego typu rozwiązania są przydatne dla kosmonautów, którzy przebywają w sferze pozaziemskiej przez długi czas i - siłą rzeczy - nie mogą zabrać ze sobą zapasów świeżych warzyw i owoców. 

Drugim argumentem, dla którego prace nad rozwojem kosmicznego rolnictwa mają sens, jest produkowany przez rośliny tlen, który ma bezcenną wartość w kabinie rakiety.

Jak przekazuje portal sadyogrody.pl, opisywana szklarnia nowej generacji powstała na Antarktydzie ze względu na panujące tam ekstremalne warunki klimatyczne - jeśli w takich warunkach uprawa warzyw i owoców w systemie aeroponicznym została zwieńczona sukcesem, jest wysoce prawdopodobne, że taki sam finał nastąpi w przestrzeni kosmicznej. 

Pierwszą jadalną rośliną, która została wyhodowana w kosmosie, była czerwona sałata rzymska, która została zjedzona przez astronautów NASA w 2015 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl, chip.pl

Podobne artykuły

rolnicy

Uprawy

Brak zmian może zniszczyć 30% rolnictwa na świecie. Naukowcy apelują

Czytaj więcej >
gmo

Uprawy

Czy GMO w rolnictwie stanowi zagrożenie dla zdrowia? Nadal brak konsensusu naukowego

Czytaj więcej >
mrirw edwin

Uprawy

MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin

Czytaj więcej >
nawóz

Uprawy

Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Gmina Sochaczew: policjanci nakryli braci, którzy hodowali krzewy konopi indyjskich

Czytaj więcej >
morze bałtyckie

Uprawy

Zanieczyszczona woda z działalności rolniczej winna plagom sinic na Bałtyku? Naukowiec mówi jasno

Czytaj więcej >