RolnikInfo.pl
rzepiary

unsplash.com / fot. Denes Kozma

Rzepiary dają już czadu na polach. Słomiary muszą trochę poczekać

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W dobie kultury obrazkowej wykonanie oryginalnej fotografii na potrzeby mediów społecznościowych staje się nie lada wyzwaniem. Rolnicy, którzy zajmują się uprawą rzepaku, z pewnością zauważyli już plagę rzepiar czatujących w pobliżu pól. Rośliny zaczynają kwitnąć, a rzepiary - ku zazdrości słomiar - mogą tworzyć oszałamiające sesje fotograficzne.

To, co wygląda atrakcyjnie na fotografiach, nie zawsze ma dobry wpływ na zasiewy rolników. Urządzanie sesji zdjęciowych i niszczenie młodych roślin staje się smutną rzeczywistością rolników, a ich pola stają się ofiarami żądnych splendoru rzepiar. 

Rzepiary dają czadu na polach

Kwitnienie rzepaku ozimego, choć przypada zazwyczaj na przełom kwietnia i maja, w tym roku nastąpiło nieco później. Wszystko ze względu na relatywnie niską temperaturę powietrza, która wyhamowała procesy wegetacyjne roślin.

Wraz z pojawianiem się pierwszych pąków kwiatów, które tworzą bajecznie żółty dywan, na polach rolników pojawiają się tajemnicze rzepiary. Sami rolnicy nie są zadowoleni z ich odwiedzin i zapewne zaliczyliby je raczej do grona szkodników niż miłych gości.

Kim tak naprawdę są rzepiary? Tym niecodziennym określeniem nazywa się młode dziewczyny, które pozują do zdjęć na tle kwitnącego rzepaku. Co więcej, ostatnimi czasy w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fotografii dzieci buszujących wśród żółtego kwiecia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-8]

Trudno jednak oczekiwać, by chodzenie po cudzym polu i niszczenie roślin miało spotkać się z aprobatą rolników. Dla gospodarza niemożliwym jest pilnowanie ogromnych areałów przez całą dobę - rzepiary natomiast często wykorzystują nieuwagę rolników i skrzętnie zakradają się między kwiatostany rzepaku, by zrobić sobie selfie.

Słomiary pękają z zazdrości

Słomiary, czyli konkurentki rzepiar, na potrzeby kreowania swojego wizerunku w mediach społecznościowych jako tło portretów wybierają łany zbóż. Pierwsza połowa maja nie jest jednak czasem, w którym entuzjastki zbożowych horyzontów mogłyby pochwalić się nowymi fotografiami. 

Słomiary na idealne dla siebie warunki muszą jeszcze nieco poczekać - być może część z nich postanowiła na chwilę stać się jedną z rzepiar; nie zmienia to jednak sytuacji samych rolników, którzy nie chcą, by niszczono ich ciężką pracę.

Trzeba przyznać, że widoki, które można na co dzień spotykać na obszarach wiejskich, potrafią zapierać dech w piersiach. Wspaniała przyroda, niesamowite kolory, oszałamiające zapachy - wszystkie te czynniki sprawiają, że klimat wsi jest jedyny w swoim rodzaju.

Warto jednak pamiętać, że malownicze pola są nie tylko nośnikiem wspaniałych przeżyć estetycznych, ale też - a raczej: przede wszystkim - źródłem tego, co możemy na co dzień znaleźć na naszych talerzach.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: euralis.pl

Podobne artykuły

zboże

Wieś

Recydywista miał okraść rolnika. Skrył się w zbożu

Czytaj więcej >
piwnica

Wieś

Rolnik naprawiał rurę w piwnicy. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
Andrzej

Wieś

Tylko u nas: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał ile kobiet oczarował [WIDEO]

Czytaj więcej >
śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej

Wieś

Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Czytaj więcej >
Balin

Wieś

Pozostawieni na końcu świata. Balin - wieś, która stała się symbolem wykluczenia komunikacyjnego w Polsce

Czytaj więcej >
Gospodarstwo - straż pożarna

Wieś

Dramat w gospodarstwie. Siostra odnalazła ciało swojego brata

Czytaj więcej >