kościół
unsplash.com / fot. Martin Krchnacek
Autor Magdalena Więckowska - 21 Marca 2021

Kościół jednym z największych posiadaczy ziemskich na świecie. Ile gruntów mają rolnicy?

Jak podaje brytyjski portal News Statesman, to nie rolnicy, a Kościół Katolicki dysponuje większym areałem ziem na całym świecie. Warto dodać, że największym posiadaczem ziemskim w skali globalnej jest Wielka Brytania.

Choć Kościół plasuje się na drugim miejscu co do powierzchni posiadanych gruntów na świecie, to liczby robią potężne wrażenie. Jak się bowiem okazuje, grunty należące do tej instytucji religijnej równają się powierzchni Francji.

Ziemie należące do Kościoła Katolickiego

Największym posiadaczem ziemi od lat jest królowa Elżbieta II, reprezentująca Zjednoczone Królestwo. Formalnie włada ona bowiem nie tylko terenami Wielkiej Brytanii, ale również terytoriami należącymi do swojego królestwa, takimi jak Australia.

Łączna powierzchnia ziem należących do brytyjskiej królowej równa się jednej szóstej wszystkich gruntów na świecie, czyli 2,56 miliarda hektarów. Na drugim miejscu w rankingu największych posiadaczy ziemskich jest Kościół Katolicki.

Wedle informacji podanych przez News Statesman Kościół dysponuje 70,8 milionami hektarów, które - jak już wspomniano - są porównywalne do powierzchniowej wielkości Francji.

Strzelno: znaleziono minę z czasów wojny podczas przekopywania ziemi w ogrodzieStrzelno: znaleziono minę z czasów wojny podczas przekopywania ziemi w ogrodzieCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Co z rolnikami?

Przy okazji informacji podanych przez brytyjski portal informacyjny, warto przyjrzeć się temu, jak wiele ziem posiadają rolnicy w Polsce i na świecie.

W naszym kraju tereny rolnicze zajmują 60,54% całkowitej powierzchni państwa, co równa się 18 931 tysiącom hektarów. Warto podkreślić, że do użytków rolnych nie wlicza się terenów leśnych, szkółek leśnych ani wód śródlądowych.

Jak wiele ziem należy do rolników w skali globalnej? Z roku na rok dane te ulegają pewnym zmianom, lecz można powiedzieć, że szacunkowa powierzchnia użytków rolnych to około 4868,3 milionów hektarów.

W Polsce możemy spodziewać się stopniowego kurczenia się powierzchni użytków rolnych w kolejnych latach - powodem jest rosnąca średnia wieku rolników, a także fakt, że młodzi ludzie coraz mniej chętnie decydują się na przejmowanie rodzinnego gospodarstwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: newstatesman.com, tygodnik-rolniczy.pl

Następny artykuł