Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Koszmarne zniszczenia na polach. Agrounia: "Rolnicy nie mogli się ubezpieczać"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Koszmarne zniszczenia na polach. Agrounia: "Rolnicy nie mogli się ubezpieczać"

agrounia
Twitter/Agrounia

Agrounia nie po raz pierwszy publikuje w mediach społecznościowych dramatyczne fotografie strat, jakich doznali rolnicy wskutek gwałtownych zjawisk pogodowych. W poniedziałek 12 lipca na twitterowym profilu organizacji pojawił się post ilustrujący zniszczenia dobytku rolniczego w Małopolsce.

W opisie możemy przeczytać:

- W tym roku rolnicy NIE MOGLI się ubezpieczać, bo rząd postanowił zaoszczędzić. Teraz udają, że tragedii nie ma, a wszystkie siły skierowane są do miasta. [pis. oryg. - przyp. red.]

Brak ubezpieczeń, zniszczenia i dramatyczne zdjęcia po burzy

Niszczycielskie zjawiska pogodowe naraziły rolników na ogromne straty, obracając w niwecz efekty wielomiesięcznych wysiłków. Z najnowszych prognoz pogody jasno wynika, że gradobicia i burze w najbliższym czasie nie ustąpią, a dalsze zniszczenia na plantacjach nie są wykluczone.

Agrounia niejednokrotnie komentowała sprawę poszkodowanych rolników, wskazując, że z winy rządu rolnicy nie mieli możliwości wykupienia ubezpieczeń.

We wpisie, który pojawił się na twitterowym profilu Agrounii, możemy przeczytać:

>

Ze słów opublikowanych na profilu Agrounii jasno wynika, że nieubezpieczeni rolnicy są pozbawieni niezbędnej pomocy rządu, a ze skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych muszą radzić sobie na własną rękę.

Komentarze internautów

Nie wszyscy internauci zgodzili się ze stwierdzeniem dotyczącym braku możliwości wykupienia ubezpieczeń przez rolników.

Wśród komentarzy możemy przeczytać m.in. następujące słowa:

>

Państwo finansuje ubezpieczenia rolnicze do 65% - w tym roku wielu rolników wskazywało jednak, że dofinansowanie dostała bardzo niewielka liczba osób.

Po spotkaniu z poszkodowanymi przez nawałnice rolnikami, prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem resortu rolnictwa Grzegorzem Pudą na temat potrzeby zmiany systemu ubezpieczeń rolniczych.

Warto dodać, że producenci żywności, którzy otrzymują płatności bezpośrednie, muszą ubezpieczyć przynajmniej 50% swoich upraw od przynajmniej jednego zagrożenia pogodowego: suszy, huraganów, nawalnego deszczu, gradu, burz, przymrozków, czy skutków niekorzystnej zimy.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter / Agrounia