Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Kredyty preferencyjne dla części rolników. Jest konkretny warunek
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 29.04.2023 18:44

Kredyty preferencyjne dla części rolników. Jest konkretny warunek

pieniądze-gotówka
biznesinfo.pl

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) uruchomiła program wsparcia dla rolników, którzy zmagają się z utratą płynności finansowej z powodu ograniczeń na rynku rolnym spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy. Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej pozwoli na uruchomienie kredytów z dopłatami do oprocentowania.

Preferencyjne kredyty dla rolników: 2% w ciągu roku przez 36 miesięcy

Rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyty z dopłatami do oprocentowania. Oznacza to, że po uzyskaniu kredytu do 31 grudnia 2023 roku rolnicy będą opłacali 2% oprocentowania rocznie. Warto jednak podkreślić, że kwota kredytów, jakie będą mogły zostać udzielone jednemu rolnikowi nie będzie mogła przekroczyć 100 tys. zł. Rolnicy, którzy skorzystają z tej formy pomocy, będą mogli korzystać z niej maksymalnie przez 36 miesięcy.

Kredyty udzielane przez banki

Kredyty będą udzielane przez banki, które podpisały lub podpiszą z ARiMR umowę o współpracy i zdecydują się na wprowadzenie kredytów preferencyjnych dla rolników do swojej oferty. Weryfikacja wniosków rolników należy do banków, a pomoc ARiMR będzie polegała na spłacaniu za rolnika części oprocentowania. Dzięki temu producenci rolni będą mieli łatwiejszy dostęp do finansowania, co z pewnością pomoże im przetrwać trudny okres na rynku rolnym.

Wsparcie wymaga zgody Komisji Europejskiej

Aby producenci rolni mogli skorzystać z tego wsparcia, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Jeśli decyzja będzie pozytywna, dany rolnik będzie mógł skorzystać z kredytu preferencyjnego na rzecz wsparcia swojego gospodarstwa rolnego.