Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Kryzys na rynku maszyn rolniczych. Rolnicy wybierają używane ciągniki
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 15.04.2024 13:15

Kryzys na rynku maszyn rolniczych. Rolnicy wybierają używane ciągniki

stare ciągniki
fot. Pixabay/garten-gg

Skąpe zyski ze sprzedaży płodów rolnych i coraz większe koszty produkcji rolnej, przekładają się na grubość portfeli rolników. Nie ukrywają już, że z roku na rok jest coraz ciężej, a zaciągnięte zobowiązania należy regularnie spłacać. Konsekwencją takiego obrotu spraw, jest spadek na rynku sprzedaży nowych ciągników, na rzecz maszyn z drugiej ręki. Sprawdziliśmy, jakie ciągniki najchętniej wybierano w marcu tego roku. 
 

Problemy finansowe rolników zmuszają ich do kupna używanych maszyn

Spadek sprzedaży nowych ciągników nie zaskakuje, ich ceny przekraczają setki tysięcy złotych. To kosztowna inwestycja, na którą coraz mniej rolników może sobie pozwolić. Brak godziwego wynagrodzenia za sprzedaż płodów rolnych (w tym zboża czy mleka), doprowadza rolników na skraj rentowności ich gospodarstw.

Jednak rolnicy z dziada pradziada, nie wyobrażają sobie opuścić swojego miejsca pracy, dlatego szukają korzystniejszych finansowo alternatyw dla rozwoju swoich gospodarstw. Wybierają traktory z drugiej ręki, często dużo tańsze, aczkolwiek w dobrym stanie technicznym. 

Szykują się zmiany w prawie. Urząd Pracy będzie rejestrować rolników

Nowe a używane ciągniki. Ile ich zarejestrowano od stycznia 2024 roku?

Z informacji przekazanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych wynika, że od stycznia do marca tego roku, zarejestrowano łącznie 2037 nowych egzemplarzy ciągników rolniczych. Liczba ta jest o 18,7 % mniejsza względem pierwszego kwartału 2023 roku. Najczęściej kupowanymi, nowymi traktorami były marki New Holland, Kubota oraz John Deere.

Według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) liczba zarejestrowanych ciągników na rynku wtórnych, od początku 2024 roku wynosiła znacznie więcej. W okresie od stycznia do marca zarejestrowano w sumie 7 286 ciągników z drugiej ręki. Analogicznie do ubiegłego roku, liczba używanych i zarejestrowanych traktorów wzrosła o 539 sztuk.

Te marki używanych ciągników sprzedawały się w marcu najlepiej

Rolnikom najmocniej przypadła do gustu marka ciągników John Deere. Tylko w marcu liczba zarejestrowanych ciągników tej marki wynosiła 1 235 szt. Tańszą opcją równie chętnie wybieraną na rynku wtórnym był Ursus, mieszczący się w kategorii wiekowej + 20 lat. 

Ranking 10 najchętniej kupowanych, używanych ciągników w ubiegłym miesiącu:

  1. John Deere – 1 235 sztuk;
  2. Massey Ferguson – 897 sztuk;
  3. Ursus – 654 sztuki;
  4. Fendt – 620 sztuk;
  5. YTO – 529 sztuk;
  6. Case IH – 482 sztuki;
  7. Renault – 457 sztuk;
  8. New Holland – 445 sztuk;
  9. Claas – 358 sztuk;
  10. Deutz Fahr – 313 sztuk.