Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > To koniec ery Ursusa. Marka krajowa do licytacji
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 04.03.2024 20:51

To koniec ery Ursusa. Marka krajowa do licytacji

ciągnik Ursus
fot. Pixabay/eloneo

To już koniec działalności znanej w Polsce marki ciągników i silników. Majątek firmy Ursus w przyszłym tygodniu zostanie poddany pod licytację. Do upadłości firmy przyczyniły się trwające od lat problemy finansowe, w tym zagraniczną konkurencję, która doprowadziła do sytuacji kryzysowej. Czy potencjalny nabywca ponownie przywróci świetność polskiej marce? 
 

Powrót do początku Ursusa

Pomysł na utworzenie tej firmy narodził się w głowach trzech inżynierów: (Ludwika Rossmana, Kazimierza Mateckiego, Emila Schönfelda) i czterech przedsiębiorców (Stanisław Rostkowskiego, Aleksandra Radzikowskiego, Karola Strassburgera i Ludwika Fijałkowskiego) 1893 roku w Warszawie. 

Z oszczędności przeznaczonych na posag siedmiu córek wyżej wymienionych mężczyzn, powołane do życia zostało Towarzystwo Udziałowe Specjalnej Fabryki Armatur. 

Pierwotnie TUSFA zajmowało się produkowaniem armatur dla przemysłów: spożywczego, cukrowniczego i gorzelniczego, a także armatur wodociągowych i hydrantów przeciwpożarowych. Pomysł na rozszerzenie firmy o produkcję silników i traktorów Ursus pojawił się w 1902 roku, a pierwsze sto maszyn rolniczych wyprodukowano w latach 1922-1927

Produkcja traktorów na wielką skalę, ruszyła tuż po odbudowie zakładów, które zniszczone zostały po II wojnie światowej. To właśnie w 1947 roku, pojawił się pierwszy znany wszystkim polski traktor - Ursus C45, z silnikiem dwusuwowym o mocy 45 KM.

"Rolnicy. Podlasie". Fani martwią się o zdrowie Andrzeja z Plutycz

Pierwsze poważne problemu Ursusa

II wojna światowa wpłynęła nie tylko na podjęcie decyzji o odbudowaniu firmy, lecz również na zmianę jej nazwy na Zakłady Mechaniczne "Ursus". W latach 80. ciągniki Ursusa zdominowały rynek krajowy, produkowano wówczas 50 tys. ciągników miesięcznie. Polskie traktory importowano także do 50 krajów na świecie.

Dobra passa spółki powoli zanikała i nadszedł czas problemów finansowych. Wraz z końcem 2020 roku, został złożony wniosek o postępowanie rekrutacyjne, natomiast w 2021 r. Ursus musiał złożyć wniosek, dzięki któremu uda się uniknąć firmie bankructwa

Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego został jednak oddalony przez Sąd Rejonowy w Warszawie. Ursus ogłosił upadłość

Jaka cena wywoławcza za Ursus?

Konkurencyjne zagraniczne ciągniki zaczęły hurtowo wpływać do kraju, przez co Ursus przestał być atrakcyjny dla polskich użytkowników. Zmieniło się także obecne rolnictwo, za którym firma nie mogła nadążyć i tym samym stuletnia marka krajowa przestawała mieć większe znaczenie.

Syndyk (jakim została spółka KGS Restrukturyzacje), w styczniu 2024 roku wydał komunikat odnośnie ceny wywoławczej za firmę Ursus, która wynosić będzie ponad 124,5 mln złotych.  Najstarsza polska firma produkująca silniki i traktory Ursus, zostanie sprzedana w całości, a już 14 marca rozpocznie się otwarcie licytacji i przyjmowanie ofert kupna Ursusa. Dobre wieści są takie, że póki trwa produkcja, to jest jeszcze szansa na przywrócenie dawnej świetności polskiej, legendarnej firmie. Nowy właściciel może wiele zmienić.