Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Trzeba uważać. Wysokie mandaty dla rolników za zanieczyszczenie drogi publicznej
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 08.04.2024 14:33

Trzeba uważać. Wysokie mandaty dla rolników za zanieczyszczenie drogi publicznej

brudna droga, ciągnik rolniczy
fot. KPP W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM, Pixabay/ADMC,

Wiosna za oknem a na drogach pojawia się coraz więcej maszyn rolniczych. Nadszedł czas na zasiewy, nawożenie czy wywóz obornika. Pogoda często płata figle, przez co na polach bywa mokro, niestety błoto lubi przyklejać się do masywnych kół ciągnika. Wyjechanie na drogę publiczną traktorem z zabrudzonymi kołami zostawiającymi ślady na asfalcie, stwarza realne zagrożenie dla użytkowników dróg. Co zatem grozi rolnikowi za pozostawienie na drodze brudnych śladów po kołach ciągnika?

Wiosna w polu to intensywny czas dla rolników

Z nadejściem wiosny rozpoczyna się wzmożony okres prac polowych. Coraz częściej widać rolników na ciągnikach z różnymi maszynami rolniczymi. Zaczyna się obsiewanie pól, wywożenie obornika czy nawożenie gleby. 

Wiosna to też czas intensywnych zmian w pogodzie, które negatywnie wpływają na tereny zwłaszcza podmokłe. Wówczas woda słabo wsiąka w ziemię, przez co tworzy się warstwa błotnista. Rolnik często nie ma wyboru i musi wjechać ciągnikiem w mokrzejsze pole, przez co do kół ciężkiej maszyny przykleja się błoto lub chociażby obornik.

Tragedia pod Szczecinkiem. Auto wjechało w ciągnik z siewnikiem

Zabrudzanie drogi publicznej zwiększa ryzyko wypadku

O ile jazda ciągnika z oblepionymi kołami po polnej drodze nie przeszkadza nikomu, tak poruszanie się po drodze publicznej może utrudnić jazdę pozostałym uczestnikom ruchu. 

Dlaczego? Zanieczyszczone błotem lub innymi substancjami koła ciągnika, po wyjeździe z pola pozostawiają długie i brudne ślady na asfalcie. Taki widok jest częsty na drogach w mniejszych miejscowościach, gdzie rolnicy tworzą największą grupę mieszkańców. Wjechanie w zabrudzony asfalt może prowadzić do nagłej utraty kontroli nad autem, co może doprowadzić do wypadku. 
 

Jakie kary za zabrudzenie drogi publicznej dla rolnika?

Zapewne nie każdy zdawał sobie sprawę, że za zabrudzenie drogi publicznej (błotem, słomą czy obornikiem) rolnik musi liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Pozostawienie na drodze zabrudzeń podlega pod wykroczenie z artykułu 91 kodeksu wykroczeń. 


Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
 

Czy da się uniknąć kary za zabrudzenie drogi publicznej?

Takie przepisy budzą wśród rolników mieszane uczucia. To oczywiste, że rolnik nie wozi ze sobą myjki ciśnieniowej, by za każdym razem czyścić ciągnik. Na polu nie ma też możliwości obmycia kół z zalegającego na nich błota. 

Nawet, jeśli jakimś sposobem uda się przeprowadzić te czynności za każdym razem przed wjazdem na drogę publiczną, to czy nie będzie to syzyfowa praca? 
 

Źródło: KPP w Wyszkowie, Tygodnik Rolniczy