RolnikInfo.pl Wiadomości MRiRW szuka rozwiązań dla poszkodowanych przez przymrozki sadowników
fot. materiały własne

MRiRW szuka rozwiązań dla poszkodowanych przez przymrozki sadowników

26 kwietnia 2024
Autor tekstu: Iwona Stachurska

Sadownicy mogą liczyć na pomoc resortu rolnictwa. Tak zapewniał dzisiaj w Sejmie wiceminister Stefan Krajewski. Ci, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw i wskutek wiosennych przymrozków i stracili swoje plony, mogą liczyć na wsparcie rządu. Przymrozki wielu dały się we znaki, najgorzej jednak ucierpiały drzewa owocowe.

Resort rolnictwa pracuje nad formą pomocy dla sadowników

Ostatnie przymrozki zostawiły po sobie fale zniszczeń wśród upraw. Sadownicy martwią się czy poradzą sobie finansowo, bo dla wielu z nich źródłem dochodu były sady. Na Mazowszu, gdzie jest największy region sadowniczy w kraju, kilkudniowe nocne przymrozki to klęska dla wielu rodzin.

W wielu miejscach na Mazowszu sadownicy ponieśli straty. Możemy powiedzieć, że idą one w miliony. Oczywiście na tym etapie, trudno jest jeszcze precyzyjnie oszacować straty. Dla wielu osób będą one oznaczały ogromne problemy finansowe i nie wiem, czy się uda znaleźć środki, które pozwolą zrekompensować sadownikom te straty — powiedział dla serwisu "RDC" Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reaguje. Dziś na sali Sejmowej wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zapowiedział pomoc dla sadowników.

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad formą pomocy dla sadowników, którzy nie ubezpieczyli się od wiosennych przymrozków, a ich uprawy ucierpiały z powodu warunków, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach - przekazał dzisiaj w Sejmie wiceminister Stefan Krajewski

Są oficjalne stawki dopłat do zbóż. Wiemy ile dostaną rolnicy

Sadownicy mieli możliwość ubezpieczenia upraw

Podczas wystąpienia, wiceminister wspomniał również o możliwości ubezpieczeń sadów owocowych od wiosennych przymrozków, których umowy jak się okazało, można było zawierać, ale nie na wiosnę tego roku, a na jesieni poprzedniego roku.

Sadownicy początkowo zawierali umowy z ubezpieczalnią na wiosnę , lecz potem umowy wycofywali. Zakłady ubezpieczeniowe zdecydowały zatem, by uprawy były ubezpieczane od przymrozków wiosennych jesienią. Takie sytuacje miały miejsce w poprzednim roku.

Wiceminister Krajewski wspomniał o projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowela jest już poddana uzgodnieniom międzyresortowym i konsultacjom społecznym. Celem nowelizacji jest zwiększenie dopłat z budżetu i rozszerzenie listy objętych nimi roślin.

Jakie rośliny obejmie nowelizacja?

W przygotowanym projekcie nowelizacji znajdować ma się katalog upraw, dzięki którym producent rolny będzie uprawniony do uzyskania dopłat do składek ubezpieczenia. Mowa tu o ubezpieczeniu upraw od niekorzystnych zjawisk pogodowych tj. powódź, huragan, deszcz nawalny, grad, piorun, lawina, susza, obsunięcie się ziemi, ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych.

Katalog roślin w nowelizacji ma objąć słonecznika, len, konopie, facelię, rośliny bobowate, drobnonasienne a także rośliny zielarskie. Dopracowana ma być również uprawa gryki jako zboża, które ma zostać zaliczone do katalogu.

Zmienić się ma również wysokość dopłat z budżetu państwa do składki z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Producent rolny zyska do 70 % maksymalnej wysokości dopłat, a nie jak dotąd 65 % .

Pożar w gospodarstwie rolnym. Rolnik wyjechał płonącym ciągnikiem z obory
Syrop z pędów sosny. Nadszedł czas zbiorów, ale trzeba się śpieszyć
Obserwuj nas w
autor
Iwona Stachurska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Prywatnie mama dwójki dzieci. W wolnym czasie czytam książki i słucham audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś