Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Są oficjalne stawki dopłat do zbóż. Wiemy ile dostaną rolnicy
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 26.04.2024 07:58

Są oficjalne stawki dopłat do zbóż. Wiemy ile dostaną rolnicy

pole
Fot. Pixabay/Peter H

W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej podano informacje dotyczące wysokości stawki dopłat do sprzedaży zboża dla rolników. Zapowiadane już ponad miesiąc temu dopłaty wreszcie zostały przedstawione rolnikom. 

Wspólna konferencja prasowa

Wspólna konferencja prasowa ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, wiceministra Michała Kołodziejczaka oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Grabca dotyczyła stawek pomocy udzielonej rolnikom, którzy w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku sprzedali bądź dopiero sprzedadzą zboże objęte przepisami. 

Zapowiedź wprowadzenia dopłat pojawiła się po raz pierwszy po drugim spotkaniu rolników z Premierem Donaldem Tuskiem w Centrum Dialogu w Warszawie, a następnie została podtrzymana w zapisach z Jasionki. 

Dopłaty do zboża są realizacją porozumień, które zawarliśmy z rolnikami w czasie długiej dyskusji w Jasionce. Sytuacja na rynku zboża jest wyjątkowo trudna, są duże zapasy. Widzimy jednak, że już sama zapowiedź dopłat przyspieszyła sprzedaż i eksport - mówił w czasie konferencji prasowej minister Siekierski.

Szczepan Wójcik. Persona non grata na strajkach rolników

Dla kogo dopłaty do zbóż?

Dopłaty do zbóż będą skierowane do rolników, którzy sprzedali zboże w okresie od 1 stycznia 2024 roku, lub sprzedadzą je w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja 2024 roku. W chwili obecnej nie ma informacji, by termin ten miał być ewentualnie wydłużony. 

Jakie zboża są na liście uprawniających do dotacji? 

Z dopłaty do zbóż mogą skorzystać rolnicy, którzy w wymienionym terminie dokonają sprzedaży pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia lub mieszanki zbożowej. 

Pomoc ma na celu zmniejszenie nadwyżki zbóż na polskim rynku i poprawę sytuacji rolników oraz skupów przed nadchodzącymi żniwami. 

Jest to pomoc związana ze skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej i zmian, zmian które dotknęły polski rynek. W szczególności zmian związanych z otwarciem  granic celnych UE, nadmiernym napływem ukraińskiego zboża na polski rynek oraz destabilizacji polskiego rynku w ostatnich dwóch latach - mówił minister Jan Grabiec. 

Jakiej wysokości dopłaty mogą uzyskać rolnicy?

Wysokość dopłat, jakie uzyskają rolnicy w ramach pomocy doraźnej, jest zróżnicowana i uzależniona od terminu sprzedaży zboża.

I tak, rolnicy, którzy sprzedali zboże w terminie:

  • Od 1 stycznia do 10 marca otrzymają 200 zł/t sprzedanego zboża,
  • Od 11 marca do 31 maja otrzymają 300 zł/t sprzedanego zboża 

w przeliczeniu na 1 ha uprawianych zbóż. 

Mówimy tutaj o pomocy do hektara, bo to jest zasada wyliczania tej pomocy. Unia Europejska i zasady unijne przewidują tylko i wyłącznie pomoc, która jest kierowana do hektara, a wielkość tej pomocy wylicza się na podstawie wielkości plonów z GUS-u. I te wielkości tutaj są na podstawie wielkości plonów. Przy pszenicy to jest 5 ton 400 kilogramów i przy pozostałych zbożach wymienionych, to 3 tony 700 kilogramów – stąd też te sumy - tłumaczył minister Kołodziejczak